Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelikte Uyulması Gereken Bazı Kurallar Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelikte Uyulması Gereken Bazı Kurallar

  Reklam
  Hamilelikte Uyulması Gerekenler - Hamilelikte Bazı Kurallar - Gebelikte Uygulanması Gereken Durumlar


  El yıkamak önemlidir. Özellikle banyo ve tuvalet sonrasında el temizliği çok önemlidir. Elinizin tüm yüzeyinin temizlendiğinden emin olun, sabun ve losyon kullanın. Alkol bazlı dezenfektan da kullanılabilir. Bakteri ve virüs yayılmasını önler. Demir, anemiyi önler. Doğurganlık çağındaki her kadın için demir önemlidir. Günlük 30 mg demir alın. Bir destek grubuna katılın. Toplu hamilelik kurslarına katılın. Anne baba veya doğum sınıfları vardır. Sınırlarınızı bilin.


  Şunlardan biri sizde varsa doktorunuzla görüşün: güçlü kramplar, 20 dk aralıklarla vajina veya amniyon sıvısı sızıntısı, baş dönmesi, bayılma, çarpıntı, nefes darlığı, taşikardi, rahim kanamaları veya kasılmaları, sürekli bulantı ve kusma, yürümede sorun, ödem veya bebeğin hareketlerinde azalma. İlaçlar, alkol, kafein, bebekte büyüme geriliği, sinir sistemi fonksiyon bozukluğu, fetal alkol sendromuna yol açar. Diyabet, epilepsi, yüksek tansiyon gibi hastalıklar gebelik boyunca kontrol altına alınmalıdır. Herhangi bir ilaç ya da vitamin almadan önce doktorla konuşun.

  Bebeğiniz için evi ve hayatınızı değiştirmenin zamanı geldi! Evde bebeğiniz için güvenli bir ortam hazırlayın. Öksürük veya soğuk algınlığı ilacı hamilelik boyunca kesinlikle alınmamalıdır. Fiziksel aktivite bebeğinizi korumaya yardımcıdır. Yorgunluk ve rahatsızlığı önler, size ve bebeğe sağlık verir. Yoga, yürüyüş, yüzme, bisiklet sürme gibi hafif sporlar yapılabilir. Başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.  Paylaş
  Hamilelikte Uyulması Gereken Bazı Kurallar Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hamilelik dikkat gerektiren bir dönemdir. Unutulmaması gerekir ki bebeğin sağlığı anneye bağlıdır. bu nedenle temizlik, normal hamilelik sıkıntılarının çok üstünde olan rahatsızlıklarını doktora başvurarak emin olmalıdır. Annedeki rahatsızlıklar bebeğin etkilendiği unutulmamalıdır.