Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Gebelik - Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gebelik - Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı

  Reklam
  Gebelik - Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı

  Gebelik testi eczanelerden kolayca temin edilebilen ucuz ve basit bir yöntemdir. Beta hCG ismi verilen gebelik hormonunun idrarda atılan kısmının test edilmesi esasına dayanır.İdrarda yapılan bu test ile hCG düzeyi bell ise pozitif sonuç verir.İdrarda gebelik testi bazen yanlış yapılabilmektedir, cinsel birleşmenin ertesi günü yapılması anlamsızdır, hiçbir sonuç vermez. İdrarda gebelik testi sağlıklı bir sonuç alınması için adet gününün en az 1-2 gün geçmesi gerekmektedir.
  Buna rağmen kanda yapılan B-HCG testi miktarı tam gösterdiğinden dolayı çok duyarlıdır ve adet günü daha geçmeden sonuç verir. Dikkat edilmesi gereken bir husus da ,sabah ilk idrar konsantre olduğu için daha sağlıklı sonuç verdiğidir. İdrada gebelik testini aç veya tok yapmanız fark etmez. İdrar testinin yanlış negatif çıkma ihtimali az da olsa mümkün olduğundan dolayı adet gününüzden 1-2 gün sonra yaptığınız test Negatif yani Yok çıkar ise 2-3 gün sonra tekrar edin.
  Evde hamilelik testi idrar da yapıldığında ve şüpheli bir sonuç çıktığında test mutlaka kanda “beta hcg” bakılarak tekrar edilmelidir.

  İdrar testinde
  • Tek çizgi çıkar ise negatif, yani gebe değilsiniz
  • Çift çizgi çıkar ise pozitif,yani hamilesiniz
  • İkinci çizgi silik ise şüpheli olarak değerlendirilir. (2-3 gün sonra tekrar et). Muhtemelen bir gebelik vardır fakat test erken yapılmıştır.
  • Hatalı negatif test (gebe olmanıza rağmen testte “gebelik yok” çıkması) çok erken yapıldığında veya kullanılan testin bozuk veya günü geçtiği durumlarda görülebilir.
  Hatalı pozitif test (gebe olmamanıza rağmen testte “gebelik var” çıkması) bazı ilaçların kullanımında veya kimyasal gebelik durumunda ortaya çıkar.Çok nadir görülür.Gebelik testi fiyatları çok fazla olmayıp markasına göre değişkenlik göstermektedir. Tüm eczanelerden kolaylıkla tedarik etmek mümkündür. Gebelik testinde en küçük bir şüpheniz olduğunda mutlaka doktorunuza başvurunuz.  Paylaş
  Gebelik - Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadının hayız görmesi hamile kalmadığı anlamına gelemez. Testten emin olmak için hayız dönemi bittikten iki gün sonra denenmeli negatif çıkarsa bundan bir kaç gün sonra tekrar denmelidir.karbonatla gebelik testi ne zaman yapılmalı,  karbonatla hamilelik testi ne zaman yapılmalı,  karbonat testi ne zaman yapılır,  karbonatla hamilelik testi ne zaman yapılır,  karbonat testi nezaman yapılmalı,  karbonat testi ne zaman yapılmalı,  adet testi karbonatla ne zaman.belli olur