Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Gebelik - Hamileyken Gerekli Vitaminler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gebelik - Hamileyken Gerekli Vitaminler

  Reklam
  Gebelik - Hamileyken Gerekli Vitaminler


  Hamilelikte Kalsiyum:
  Bebeğinizin gebeliğin 8. haftasında oluşmaya başlayan kemik ve dişlerinin gelişimi için kalsiyum önemlidir. Gebelikte ihtiyaç iki kat artar. Süt, peynir, yoğurt ve yeşil yapraklı sebzelerden temin edilebilir. Süt ürünleri yağ açısından zengin olduğundan yağı alınmış süt ve yoğurt tercih edilmelidir.

  Günde iki kez bir su bardağı süt alımı yeterli kalsiyum ihtiyacını karşıladığı gibi özellikle ileri dönemlerde kalsiyum eksikliğine bağlı oluşabilecek krampları da engeller.
  Hamilelikte Protein;
  Gebelikte protein gereksinimi arttığı için protein içeren çeşitli besinleri almalısınız. Balık, et, kuru baklagiller ve sütten yapılan besinler protein açısından zengindir. Ayrıca tavuk eti, yoğurt, yer fıstığı, fıstık ezmesi, yumurta, mercimek ve kaşar peyniri protein kaynağıdır.

  Hamilelikte C Vitamini;
  Plasenta için yararlı olup, vücut direncini arttırır ve demir preperatlarının barsaklardan kana geçişini hızlandırır dolayısı ile kansızlığı engeller. Taze meyve ve sebzelerde bulunur. Uzun süre saklanan ve pişirilen besinlerde C vitamininin çoğu kaybolur. Besinleri tazeyken tüketmeli, sebzeleri ya çiğ ya da az haşlayarak yemelisiniz. Lahana, greyfurt, domates, karnıbahar, portakal, patates, çilek vb. den C vitamini alınabilir.

  Lifli Gıdalar;
  Günlük beslenmenizin büyük bir bölümünü oluşturması gereken lifli ( posalı ) yiyecekler, gebelikte sık görülen kabızlığın önlenmesinde yararlıdır. Sebze ve meyveler lif açısından zengindir. Kepekli besinlerde lif içerir, ancak diğer bazı besinlerin emilimini bozduğundan fazla yenmemelidir. Kepekli ekmek, ahududu, bezelye, kuru üzüm, pirinç, kuruyemiş, kuru kayısı, pırasa vb. lif açısından zengin besinlerdir.

  Gebelikte Folik Asit;
  Bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişmesi için özellikle ilk haftalarda gereklidir. Vücutta depolanmadığından ve gebelikte ihtiyaç arttığından her gün alınması gereklidir. Taze yeşil sebzeler folik asit kaynağıdır.

  Demir;
  Gebelikte, hem bebeğin doğumdan sonra kullanacağı demirin depolanması, hem de gebelik nedeni ile artan kanınızda yeterli oksijen taşınabilmesi için normalden daha fazla demire ihtiyaç vardır. Artan demir ihtiyacının karşılanmasında besinler çoğu zaman yeterli olmaz. Dışarıdan demir içeren ilaçların alınması gerekir. Demir eksikliği durumunda, halsizlik, çabuk yorulma, cilt ve mukozolarda solukluk ve saç dökülmesi gibi fiziksel değişiklikler oluşur. Yağsız kırmızı et, ton balığı ve karaciğerde demir içeriği fazladır.

  Gebeliğin 20. haftasından itibaren bebeğinizin hızlı büyümesi demir ihtiyacını arttıracaktır. Başlangıçta günde bir kez verilen demir preparatı kan testlerinin sonucuna göre günde 2 ye çıkarılabilir. Demir ilaçları muhakkak aç iken alınmalıdır. Süt ve çay ile alımında barsak emilimi bozulur. C vitamini ile alındığında emilim artar.
  Diğer Besinler;
  Dengeli bir diyetle toplam enerji ihtiyacının % 30′u yağlar tarafından karşılanır. Tüketilecek yağların seçiminde bitkisel kökenli olanlar ( zeytin ve mısırözü yağları ) hayvansal olanlara ( tereyağı, iç yağı ) tercih edilmelidir.

  Konserve gibi işlenmiş yiyeceklerden gebelik boyunca uzak durmalısınız. Fazladan şeker ve tuz içerirler. İçlerinde gereksiz koruyucu, tatlandırıcı ve renklendirici olabilir. Ayrıca dondurulmuş yiyecekler de kullanılmamalıdır.
  Tam mayalanmamış peynir ve pastörize edilmemiş süt de zararlı olabilir. Gebelikte, böbrekleri çalıştırmak ve kabızlığı önlemek için bolca sıvı içilmesi çok yararlıdır. En iyi içecek sudur. İstediğiniz kadar bol su içebilirsiniz.
  Çay, kahve ve kakao’da bulunan kafeinin sindirim sistemine bazı zararları vardır. Kafein içeren içecekleri günde 3 fincandan fazla almayınız. Bunların yerine maden suyu 2-3 şişe içilebilir.
  Aşırı şekerli beslenme durumunda kilo alımı fazla olur. Tatlı, çörek, börek gibi karbonhidrat içeriği yüksek gıdaların alımının bebeğinizin gelişimine fazla yararı yoktur. Aşırı tuz alımından da kaçınılmalıdır. Özellikle gebeliğin 5. ayından sonra aşırı tuz alımı bacaklarda şişmelere ve sonuç olarak tansiyonunuzun yükselmesine yol açabilir.


  alıntı
  Paylaş
  Gebelik - Hamileyken Gerekli Vitaminler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hamilelik döneminde alınmayan vitaminler annenin vücut direncini düşürdüğü gibi sağlığını da tehdit etmektedir. Annenin sağlığına dikkat etmediği durumlarda bebek de etkilenir. Çünkü bebek annenin beslendiklerinden beslenmektedir.