Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelik İçin En İdeal Yaş Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelik İçin En İdeal Yaş

  Reklam
  Doğurganlık İlerleyen Yaşlarda Azalıyor
  Kadınlarda adet kanamaların başlaması ile beraber doğurganlık da başlamış olarak kabul edilebilir. Bununla beraber gerek fizyolojik, gerekse psikolojik olarak olgunluk çağına erişmesi toplumdan topluma değişmekle beraber 18 -20 yaşı bulabilir. Bu yaşlardan itibaren hem fizyolojik hem de patolojik nedenlerden ötürü doğurganlık oranının azalabileceği bir gerçektir. Örneğin gelişebilecek genital bir enfeksiyon nedeni ile kanallar tıkanabilir.
  Anne Olma Yaşında Altın Standart
  Şimdiye kadar yapılan hiçbir çalışma ideal gebelik yaşını ortaya koymak için yeterli kanıt ortaya koyamamakla beraber en azından istatiksel olarak 20 – 29 yaş arası en güvenli olarak kabul edilebilir. 1958 yılında toplanan uluslararası bir komite 35 yaş sonrası gebeliklerin riskli olarak kabul edilmesini bildirmesinden sonra bu yaş sınırı ‘altın standart’ olarak kabul edilmiştir.
  Son yıllarda, toplumlar arası büyük farklılıklar görülmekle beraber, 35 yaş üstü gebeliklerde büyük bir artış görülmüştür. Bizim toplumumuzda da aynı trend görülmektedir, hatta ‘’ kariyerde yaparım, çocuk da’’ nakaratı şarkılarımıza da girmiştir.
  40 Yaşından Sonra Rezervlerde Azalma Başlıyor
  35 yaşından sonra gebe kalma oranlarında hafif azalma görülmekle beraber genellikle sadece gebe kalmak için gereken zaman biraz daha uzun olabilmektedir. Bu zorluk 40 yaşından sonra daha da artmaktadır.
  20’li yaşlarda hamile kalmaya çalışan kadınların yüzde 80-85’i 1 yıl içinde amacına ulaşırken, 40 yaşından sonra bu oran yüzde 40’ların altına düşebilmektedir. Bunun nedeni çoğunlukla over rezervinde azalma ile beraber yumurta kalitesindeki düşme olarak saptanmıştır. Bunun yanında geçirilen genital enfeksiyonlar veya endometriozis hastalığı gibi nedenlerle oluşan kanal tıkanıkları da saptanabilmektedir.


  Paylaş
  Hamilelik İçin En İdeal Yaş Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınların adet görmesi ile birlikte doğurganlık özellikleri de oluşmaya başlamış demektir. Otuz beş yaştan itibaren hamilelik risk taşıdığından otuz beş yaştan önce ve on sekiz yirmi yaşlarda hamileliği düşünmek için uygun yaşlardır.