Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelik - Gebelik Ne Zaman Belli Olur Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelik - Gebelik Ne Zaman Belli Olur

  Reklam
  Gebelik Ne Zaman Belli Olur

  Her ay düzenli adet gören bir kadında adet gecikmesi olmuş işe ve o ay korunmamış ise akla ilk gelecek sebep gebelik olmalıdır. Bazı kadınlarda son adet az olmuş olabilir. Bu da gebelik için şüpheli bir durumdur. Adet rötarı 3 günü geçmiş bir kadında genellikle idrardan yapılan gebelik testinde sonuç alınabilir. Adet rötarı yaklaşık 10 gün kadar olan kadınlarda gebelik teşhisi ultrason incelemesi ile yapılabilir. Ultrasonografi ve gebelik testi ile gebelik tanısı kesin olarak konulabilirken, kadındaki bazı subjektif bulgularda teşhis koymada yardımcı olabilir. Adet rötarı ile beraber yorgunluk, bulantı ve kusma, idrara sık çıkma, göğüslerde hassasiyet ve dolgunluk, başağrısı ve kendini iyi hissetmeme, kilo artışı gebelerde görülen ilk belirtilerdir.
  Gebelik, kadının son adetinin ilk gününden itibaren 40 hafta sürer. Gebelik yaşı hesaplanırken bütün dünyada son adetin 1. gününden itibaren hesaplama yapılır. Beklenen doğum tarihini hesaplamak için Nagele formülünden yararlanılır. Buna göre son adetin 1. gününden 7 gün ileriye gidilir, 3 ay geriye gelinir ve 1 sene ilave edilir. Örneğin son adeti 12 Nisan 1999′da olan bir kadının beklenen doğum tarihi 19 Ocak 2000 dir. Ancak bu tarih 2 hafta önce 1 hafta sonrası da olabilir. Ayrıca gebelik yaşı hesaplanırken ultrasonografik incelemeden de yararlanılabilir. Özellikle son adet tarihini bilmeyen kadınlarda ölçüm ultrasonografiye göre yapılır.
  Gebelik tanısı olan bir kadının bundan sonra hayatında önemli bir dönem başlamıştır. Fiziksel ve psikolojik gebeliğe özgü birçok değişiklik artık kaçınılmazdır. Gebelikte karşılaşılabilecek belirtilerin normal fizyolojik bir durum mu yoksa bir problemmi olduğu anlaşılabilmelidir. Bu nedenle gebeliğin başından sonuna kadar gebeik takibinin yapılabileceği profesyonel yardıma ihtiyacı vardır.
  Gebeliğinizin kesin tanısı doktorunuz tarafından konulmalıdır. Eczanede yapılmış pozitif sonuç vermiş bir gebelik testi tek başına yeterli değildir. Ultrasonografi de gebeliğin muhakkak rahim içerisinde, haftasına uygun olarak görülmesi gereklidir. Adet rötarı 10 günü geçtiğinde karından bakılan ultrasonografide rahim içerisinde gebelik kesesinin görülmesi ortalama 5,5 – 6 haftalık gebeliği gösterir. 7. Haftada bakılan ultrasonografide kese içerisinde bebek taslağı görülürken, 8. haftada kalp atımlarının izlenmesi gereklidir. Bu gebelik gidişatının normal olduğunu gösteren en önemli bulgudur. Bu nedenle bu dönemde doktorunuz tarafından sık ultrasonografik incelemeye çağırabilirsiniz.
  Bu dönemde, herhangi bir şikayet yok ise ( Akıntı, kanama vb. ) vajinal muayene çok gerekli değildir. Gebelik başlangıcında check – up mahiyetinde yapılması gereken bazı testler mevcuttur. Bu testler ile anne adayı şeker, böbrek, tansiyon, kalp, anemi, hepatit B, ve enfeksiyonlar açısından değerlendirilir. Her gebe için açılan özel bir dosyada bu bilgiler mukayese edilir.
  Bu dönemde aklınıza gelen her türlü probleminizi doktorunuza sorabilirsiniz. Genellikle sık sorulan sorulardan biri ilaç kullanımıdır. Doktorunuza danışmadan bir ilacı kullanmanız doğru değildir. Çok gerekmedikçe bu dönemde röntgen çektirmemeniz doğru olacaktır. Ayrıca herhangi bir kanama ve kasık ağrısı yok ise cinsel ilişkide kısıtlama olmayacaktır. Beslenmeniz dengeli ise vitamin dahil hiç bir ilaç almanıza gerek olmayabilir..  Paylaş
  Hamilelik - Gebelik Ne Zaman Belli Olur Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Düzenli adet dönemleri yaşayan bir bayanın son adetinde gecikme yaşanıyorsa ya da son adetinde azalma söz konusu ise hamileliğin ilk belirtileri olduğunu düşünmek mümkündür.