Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelik - Kaç Haftalık Hamileyim Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelik - Kaç Haftalık Hamileyim

  Reklam
  Kaç Haftalık Hamileyim  Gebelik haftasının tespiti çok önemlidir. Gebelik haftasının doğru tayini ile bebek büyümesinin değerlendirilmesi, erken doğum ve geç doğum hakkında karar verilir. Gebelik haftasının tespitinde son adet tarihinin ilk günü ve özellikle ilk 3 ayda yapılan ultrason incelemelerinin büyük önemi vardır. Eğer son adet tarihinin ilk günü bilinmiyorsa yada adet düzensizliği varsa ilk 14 haftada yapılan ultrason ölçümleriyle gebelik haftası belirlenir. Yukarıda belirtildiği gibi doktorlar gebelik haftasını gebe kaldığınız günden değil, son gördüğünüz adet kanamasının ilk gününden hesaplarlar. 28 günde bir düzenli adet gören kadında adetin ilk gününden yaklaşık 14 gün sonra yumurtlama olur.
  Bu durumda gebelik son adetin ilk gününden yaklaşık 2 hafta sonra geliştiği söylenebilir. 5 haftalık gebelikten bahsedildiğinde, son adetin ilk gününden 5 hafta geçtiği anlaşılmalıdır.Bu durumda kadının adeti bir hafta gecikme göstermiştir. Gebeliğin hangi günde gerçekleştiği her zaman bilinemeyeceğinden, hesaplamalar standart olarak son adetin ilk gününden yapılır. Son adetin ilk gününden sayılırsa normal bir gebelik yaklaşık 280 gün sürer. Bu süre hafta olarak belirtilir ve 40 haftadır.
  Ay olarak hesaplandığında 2 tür hesap vardır.Birincisinde ay 28 gün olarak kabül edilir ve buna göre gebelik 10 aydır.Ay 30 gün olarak hesaplandığında ise 9 ay 10 gün ki buda 9*30=270 ve 10 gün eklendiğinde 280 gün yapar. Gebeliğin ne kadarlık olduğundan bahsederken hafta üzerinden hesap yapmanızda fayda vardır.Önceden belirtildiği gibi ilk 14 haftada yapılan ultrasonun gebelik haftası tayininde büyük önemi olduğundan her gebe kadının bu haftalarda ultrason incelemesi yaptırmasında fayda vardır.


  Paylaş
  Hamilelik - Kaç Haftalık Hamileyim Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gebe olmaya hazırlanan anne adaylarının adet dönemlerini titizlikle takip etmeleri gerekir. Gebelik belirtileri ile adet döneminin bitti tarihte ultrason incelemelerine girmesi hamile olup olmadığını öğrenmesi açısından önem taşımaktadır.kaç haftalık hamileyim,  kac haftalikhamileyim