Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelik - Hamilelikte Enerji İhtiyaçları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelik - Hamilelikte Enerji İhtiyaçları

  Reklam
  Hamilelikte Enerji İhtiyaçları

  Gebelikte, vücuttaki değişmeler nedeniyle enerji besin öğelerine ihtiyaç artar. Ergenlik çağındakilerle normal durumdaki kadınlar ve gebeler için önerilen enerji ve besin öğeleri miktarları vardır. Gebelik için eklenen besin öğeleri miktarları, depoların boşalmasını önlemek ve güvenli miktarda depo sağlamak amacıyla önerilmiştir. Bu miktarlarda artiş yapılmadığı takdirde, gebelerin aldığı besin öğelerinde en az verilenler kadar artış yapılması zorunludur.

  plasenta

  Gebelikte, gelişen annelik dokuları, bazal metabolizmanın hazırlanması, ağırlık artışı ve dölün büyümesi için enerji harcandığından, gebelerin enerji ihtiyacı artar. Gebelik döneminde, toplam 80 000 kaloriye (335 MJ.) yakın enerji harcandığı hesaplanmıştır. Bunun yarısı kadarı, kadının vücudunda yağ olarak (4 kg. dolayında) depolanır. Normal ağırlıkta olan anne adayının zayıflaması ve şişmanlaması istenmediğinden, gebeliğin ortalama 40 000 kalori (167.2 MJ.) gerektirdiği varsayılır.
  Gebelik süresince toplam ağırlık artışının alt ve üst sınırları 9-12 kg. arasındadır. Haftalık ağırlık artışı ilk aylarda 0,25 kg. kadardır;sonraları 0,45 kg dolayında olması önerilir. Gebede ayda ortalama1 kg.’dan fazla artış istenmez. Dölün büyüme hızınave gebelikte değişikliklere göre annenin enerji ihtiyacı, gebeliğin ilk aylarında ortalama 15 kalori, üç aylıktan sonra da 300- 350 kalori kadar artar. Normal ağırlıktaki ve durumdaki kadın diyetinde besin gruplarına yeterince yer veriyorsa ilk aylarda 150 kalorilik sonrada 300-350 kalorilik besin eki yapılır. Bunu karşılamak için, günlük diyete ilk aylarda bir porsiyon süt grubu, bir porsiyon sebze ve meyve grubunun eklenmesi yeterlidir. İlk aylardan sonra, bunlara ½ -1 porsiyon et grubu eklenmesi uygun olur.

  Gebe kadın, fiziksel etkinliğinde önemli ölçüde azaltma yapmışsa, enerji ihtiyacı da azalacağından gebelik nedeniyle yapılan ek azaltılmalıdır ya da ek yapılmamalıdır. Aksine, gebe kadın büyüme döneminde ise, kendi büyümesi için fazladan enerji gerektiğinden, yapılacak enerji eki artırılmalıdır. Aynı durum gebeliğin başlangıcında zayıf gebeler için de geçerlidir.
  Normalde az ağırlıktaki gebe kadınların da normal kilolarına çıkar, duruma göre daha çok ek yapılması gerekir. Diyetin enerji değeri, adayının normal ağırlıkta kalmasını ve gebelikte yeterli ağırlık artışını sağlayacak şekilde ayarlanır.
  Gebeliğin başlangıcında şişman olan kadınların da normal kilolarına zayıflamaları gerekir. Bu gebelerin diyetinde enerji kısıtlaması yapılır. Günlük alınan enerji 1500 kalori altına düşürülmeden, şişman gebenin yavaş yavaş normal kilosuna inmesi sağlanır. Bunun için özellikle, tahıl ve türevleri ile yapılan ve şekerlerde azaltma yapılır.  Paylaş
  Hamilelik - Hamilelikte Enerji İhtiyaçları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  paylaşım için teşekkürler.Hamilelikte enerji