Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelik - Gebelikte Protein Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelik - Gebelikte Protein

  Reklam
  Gebelikte Protein

  Yeni doğanın vücudundakiyle birlikte, gebelikte bir kiloya yakın protein harcanır. Bunu karşılamak için bazı yazarlar, gebeliğin ilk aylarında daha az olmak üzere, normal ihtiyaca günde 5-6 gr.

  gebelik

  Protein eki yapılmasını yeterli görmektedir. Bazı yazarlar ise gebeliğin ilk aylarından sonra gebe kadının günlük normal ihtiyacına, kalitesi %70 dolayında olan protein için 15-30 gr ek yapılmasını önermektedir. Amerika birleşik devletleri’nde gebelerin günlük protein ihtiyacına, gebeliğin iknci ayından sonra 30 gr. Ek yapılmasını önerilmiştir.

  Bu ekle, gebenin protein ihtiyacı, ikinci aydan sonra kilo başına 1,3 gr dolayında olmaktadır. Annenin sağlığı ve dölün bedensel ve beyinsel gelişimi için bu ekin gerekliliği vurgulanmaktadır. Protein yetersizliğinin dölün direncini azaaltığı, bedensel ve zihinsel geriliklere eğilimi artırdığı düşünülerek , gebelikte normal günlük ihtiyaçtan 15-30 gr fazla protein alınması yararlı görülmektedir.  Paylaş
  Hamilelik - Gebelikte Protein Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gebe kalmadan önceki halinden farklı olarak protein ihtiyacı artar. Bu ihtiyacını doğal ürünlerle karşılaması en iyidir. Fakat yeterli görülmediği takdirde 15-30 gr ek protein almaları tavsiye edilmektedir.