Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelik - Gebelikte Vitaminler Ve Mineraller Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelik - Gebelikte Vitaminler Ve Mineraller

  Reklam
  Gebelikte Vitaminler Ve Mineraller

  Gebelikte; annelik dokuları, hücre çalışmasında hızlanma ve öteki değişiklikler ile döl için fazladan mineral ve vitamin harcanır. Annenin ve dölün sağlığını korumak için, gebelikte ek mineral ve vitamin alınması gerekir.

  hamile, hamile kadın

  Gebe ve gebe olmayan kadın için günlük alınması önerilen vitamin ve mineral miktarları önemlidir.
  Demir yetersizliğine karşı korunmak için diyetin demir yönünden zengin olması gerekir. Demir depolarını doldurmak için gebelerin günde 30-60 mg demir almaları önerilmektedir. Bu miktardaki demirin normal bir diyetle karşılanmasının zor olduğu belirtilerek gebe kadına dışardan ek demir verilmesinin yararı üzerinde durulmaktadır.

  Gebelikte , kemik yumuşaması ve diş çürüklüğüne de sık rastlanmaktadır. Bu ve benzeri durumlara karşı korunmak için, gebelikte artan kalsiyum ile fosfor ve D vitamini ihtiyacının karşılanması gerekir. Gebelikte, bazı vitaminlerin ve minerallerin yetersiz alınmasının dölde bedensel ve zihinsel yönden bozukluklara eğilimi artırdığı bilindiğinden, gebe kadının bu besin öğelerine ihtiyacının karşılanması kendisi ve yavrusu için önemlidir.  Paylaş
  Hamilelik - Gebelikte Vitaminler Ve Mineraller Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Yeteri kadar vitamin, protein ve mineral alamayan annenin direncinin çabuk düştüğünü ve hamileliğin normalden daha sıkıntılı geçecektir. Bebeğin alamadığı vitaminlerden etkilendiği gibi annenin vücudundan faydalandığı için annenin direnci düşmektedir.