Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelik - Gebelikte Bulantı Nasıl Geçer Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelik - Gebelikte Bulantı Nasıl Geçer

  Reklam
  Gebelikte Bulantı Nasıl Geçer
  Gebeliğin erken ve en sık karşılaşılan belirtilerinden bir tanesidir. Gebelerin yaklaşık %50-70'ini etkiler. 6. Gebelik haftasından itibaren başlayarak şiddeti artabilir ve genelde 14-15 . haftalar civarında kaybolur.


  Bazı gebeler de ise tüm gebelik boyunca devam edebilir. Gebelik hormonlarının özellikle ßhCG ve estrojenin artışı ile ilşkilendirilmektedir. Bulantı kusmanın varlığı gebeliğin devamını da gösteren bir belirtidir. Genelde belirtilerin sabahları görülmesinden yola çıkılarak sabah hastalığı (morning sickness) ismi verilse de tüm gün içerisinde görülebilir. Sadece bulantı ve öğürme olabileceği gibi kusmalar da duruma eşlik edebilir.


  Bazen kusmaların çok yoğun olduğu, hiç yemek yenemediği, fazla miktarda mide içeriği kaybından dolayı elektrolit dengesizliklerinin geliştiği, besin alınamadığından dolayı vücut depolarının tüketilerek idrarda bunun göstergesi olarak aseton ve ketonun çıktığı daha gürültülü bir tablo da gelişebilir. Hiperemezis gravidarum olarak isimlendirilen bu tablo hastanede yatarak serum tedavisini de içeren yoğun bir tedavi gerektirebilir. Gebelik bulantı ve kusmaları bazen kokularla ya da yağlı baharatlı yiyeceklerle ve stres ,gerginlik, üzüntü hallerinde tetiklenebilir.


  Gebeliğin başlangıcı sırasında gelişen bu mide şikayetleri nedeniyle bazı gebeler yeterli beslenemez, kilo alamaz ve hatta kilo kaybedebilir. Bu üç durum da bebeğinizin gelişimine etki etmez, endişe etmeyin. Çok ağır yeme bozuklukları olmadığı sürece bebek sizin depolarınızdan yeterli besin kaynaklarına ulaşarak gelişimine devam eder.


  Çoğul gebeliklerde, mol hidatform (üzüm gebelik) varlığında gebelik bulantı ve kusmaları daha şiddetli olabilir daha erken başlayıp daha uzun sürebilir. Bu durum hormonların daha fazla yükselmesiyle açıklanabilir. İlk gebeliklerde ve anne yaşının küçük olduğu gebeliklerde daha sık görülebilir. Şikayetlerin azaltılabilmesi için; Az ve sık yemek yemek Sabah yataktan kalkmadan kraker gibi kuru yiyecekler tüketip 10-15 dk dinlendikten sonra sonra güne başlamak Stresten uzak durmak Gün içerisinde dinlenme ve kestirme zamanları yaratmak Yağlı, baharatlı, çikolatalı yiyeceklerden uzak durmak Suyu yemeklerle birlikte değil küçük miktarlarda yemek aralarında içmek Öğün atlamamak... son derece yardımcı olacaktır.


  Tüm bunlara rağmen şikayetleriniz devam eder veya çok miktarda kusmanız olursa hekiminize başvurun. Bulantı giderici ilaçlar, B6, B12 vitamin takviyeleri de tedavinize katkıda bulunacaktır. Gerektiğinde hastaneye yatmanız, serum tedavisi ve vitamin desteği almanız önerilebilir. Doktorunuzun tavsiyelerini dikkate alın ve uygulayın.


  Op. Dr. Burçin DEMİREL Kadın Hastalıkları ve Doğum  Paylaş
  Hamilelik - Gebelikte Bulantı Nasıl Geçer Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  şu an yoğun bir şekilde yaşıyorum. allah yardım etsin hepimize 3. 3
  bulantının nedeni ;
  gebelikte sindirim sis. ait değişikliklerden kaynaklanır.. düz kaslarda gevşeme vardr.. bunun nedeni progestoron hormonun artiışı sebebiyledir.sindirim sis. yavaşlamakta ve emilim olayı gecikmektedir (bu nedenle kabızlık görülebir SAKIN LAKSATİF KULLANMAYIN ÇÜNKÜ RAHİM KONTRAKSİYONLARNI ARTTIRIR VE DÜŞÜK SEBEBİYET VERİR) progestoron hormonu mide girişindeki sfinkterleri de gevşemeye bırakarak reflux ve yanma görüllür.. Mide salgısı ve hareketlerinde azalmaya bağlı mide boşalmasının gecikmesi vu sonuçta da BULANtı oluşur.
  ayrıca beta HCG korpus luteumdan salınan ve gebeliğin devamını sağlayıp progestoron hormonu salınımını sağlayan bir hormondur. BULANTI KUSMAYI SAĞLAMAZ DOLAYLI OLARAK PROGESTORON SALINIMINI SAĞLAYARAK BUNU ETKİLER.. =) 4. 4
  slm bende 10 haftalik hamiliyim cok kotu mide bunaltim var. 5. 5
  slm bende 10 haftalik hamiliyim cok kotu mide bunaltim var
  gebeliğin ilk aylarında genellikle % 50 gebede hafif bulantı kusma şikayeti olr ..gebeliğin yaklaşık olarak 12. hftsından sonra kendiliğinde geçer..Aşırı bulantı kısmalarda çoğul gebelik vo mol gebelik akla gelmelidir.. ayrıca sizde hafif bulantı kusmalar hiçbir yiyecek içecek alınamamasına neden olacak şekilde artıyorsa hiperemeezis gravidarum için doktorunuza başvurun. hiçbir şekilde antiemetik ilaçlar almayın. =) 6. 6
  cok tskur ederim yurt disinda yasioyrum ve mide bunaltimi azalticak ilac verdi mecbur icioyrum insallah birsey olmaz cok kotu geciyor icmezsem hastanelik oluyorum ve 3 yasinda kizim var onun icin bir bakima`da kimsem yok kizima bakicak insallah 12 haftasinda biter 7. 7
  cok tskur ederim yurt disinda yasioyrum ve mide bunaltimi azalticak ilac verdi mecbur icioyrum insallah birsey olmaz cok kotu geciyor icmezsem hastanelik oluyorum ve 3 yasinda kizim var onun icin bir bakima`da kimsem yok kizima bakicak insallah 12 haftasinda biter
  RAbbim yardımcınız olsun sıhhat huzur versin inşallah =(