Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelik - Hamilelikte Anemi Tedavisi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelik - Hamilelikte Anemi Tedavisi

  Reklam
  Hamilelikte Anemi Tedavisi


  Halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi, gebelik sürecinde en sık karşılaşılan sağlık sorunudur. Gebelikte tedavi edilmeyen anemi annenin ve karnında taşıdığı bebeğin yaşamını tehdit eder.’

  Demir, kanda oksijenin taşınması işlevini gören hemoglobinin yapısında bulunur. Demir eksikliğine bağlı olarak kanda hemoglobin değerleri azalır. Buna bağlı olarak dokulara yeteri kadar oksijen taşınamaz. Bilindiği gibi oksijen tüm canlıların yaşamı için elzemdir. Dokular yeteri kadar oksijeni sağlayamazsa fonksiyonlarını yerine getiremez. Bir anlamda daha yavaş çalışır.
  Hamile bir kadının normal fizyolojik durumuna fetal büyüme de eklenmiştir. Halk arasında “iki kişi olmak, karnında insan taşımak” deyimleri kullanılır. Bu durum annenin bazı besin öğelerine duyduğu ihtiyacın artmasına neden olur.
  Bebeğin tüm ihtiyacı olan enerji ve besin öğeleri kordon kanı sayesinde anneden karşılanmaktadır. Bu nedenle annenin anemik olması bebeğin gelişimi için gerekli olan besin öğelerinin yeterince karşılanamamasına neden olur. Sonuçta gelişmesi gerilemiş, düşük tartılı bebek dünyaya gelme olasılığı yükselir.


  Hamilelik Döneminde Görülen Anemi nedenleri

  Yetersiz ve dengesiz beslenme
  Demirden zengin besinlerden fakir beslenme
  Vejetaryen beslenme tarzı
  Gebelik nedeniyle artan kan hacminin artması
  Gebelik nedeniyle artan demir ihtiyacının karşılanamaması
  Tahıla dayalı beslenme
  Aşırı kafein tüketimi (çay, kahve, kafein)
  Kötü çevre ve yaşam koşulları
  Enfeksiyonlar
  C vitamininden yoksun beslenme
  Bağırsaklardaki emilim bozuklukları

  Anemi gebelikte erken fark edilmeyebilir, sonuçta sinsice ilerler ve anne ile bebeğin sağlığını olumsuz etkiler.

  Anemi sorunu yaşayan gebelerin düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirme ve düşük yapma riskleri yüksektir.

  Anemik anne adayında gibi belirtiler görülür?

  Toprak yeme, çiğ pirinç yeme
  Ağız kenarında çatlak ve yaralar
  İsteksizlik
  Devamlı uyku hali
  Baş dönmesi
  Yorgunluk
  Halsizlik
  Soluk cilt
  Çarpıntı


  Anemi nasıl tedavi edilir?
  Aneminin tedavisi demir takviyeleri ile yapılır.
  Demir takviyesi gebelerde genellikle oral yoldan (ağızdan) yapılmaktadır.Yani demir içeren tablet ya da sıvı preperatlar kullanılır. Çok ağır kansızlık durumunda, midede sorunlar varsa demir takviyesi intramusküler (kas içine iğnelerle) veya çok ağır durumlarda venöz damar
  yoluyla yapılabilmektedir.

  Beslenme açısından ise demirden zengin besinlerin diyette daha fazla yer alması sağlanmalıdır.Demirden zengin besinler başta karaciğer ve kırmızı etler olmak üzere tavuk ve hindi eti, bazı balık türleri ve yumurtadır.
  Gebelik süresince demir ihtiyacı günlük 20-25 miligramdır. Kansızlığın derecesine göre ihtiyaç daha fazla da olabilir. Ayrıca çay, kola ve kahve gibi kafeinli içecekler, aşırı kepekli gıdalar ve demirin emilimini bozan diğer besinlerden uzak durulmalı, demir ilaçlarının kullanıldığı saatlerde süt ve yoğurt tüketilmemelidir.

  Sağlıklı beslenin, sağlıklı nesiller dünyaya getirin.

  Dyt. Aysen ARICAN Diyetisyen  Paylaş
  Hamilelik - Hamilelikte Anemi Tedavisi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Demir eksikliği beslenme şeklinden dolayı ortaya çıkan bir hastalıktır. Hamilelik döneminde bebeğe olan sakıncasından dolayı tedavisi mümkün olmadığı için hamilelik süreci anne ve bebeği için zor geçebilir.