Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelik Dönemi Testleri ,hamilelik dönemindeki testler hakkında bilgiler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelik Dönemi Testleri ,hamilelik dönemindeki testler hakkında bilgiler

  Reklam
  Hamilelik Dönemi Testleri ,hamilelik dönemindeki testler hakkında bilgiler
  Hamilelik Döneminde Hangi Laboratuar İncelemeleri Gerekir?
  Kan Gruplarının Belirlenmesi

  Daha önceden bilinmiyorsa anne ve baba adayının kan grupları genel olarak ilk gebelik muayenesinde belirlenerek takip kartına işlenir. Kan grubu parmaktan alınan kanda belirlenir.Anna adayının kan grubunun Rh(-) baba adayının Rh(+) olması durumunda Rh uygunsuzluğundan bahsedilir.  Tam Kan Sayımı

  Genel olarak ilk gebelik muayenesinde bir kez ve yine ilerleyen gebelik haftalarında da bir ya da iki kez daha kan sayımı yapılır.Gerekli durumlarda bu inceleme daha fazla sayıda da yapılabilir.En basit şekliyle yapılan kan sayımı kanın hemoglobin yoğunluğunu böylece anne adayında kansızlık olup olmadığını belirler.
  Bunun dışında kanda alyuvar yoğunluğu, akyuvar sayısı, trombosit sayısı, alyuvarların büyüklüklerini ve diğer bazı özelliklerini otomatik olarak hızlı bir şekilde belirleyen aletler sayesinde kanın çok çeşitli özellikleri hakkında bilgi sahibi olunabilir.
  Akyuvar sayısı enfeksiyon hastalıklarının tanısında, hemoglobin yoğunluğu, hematokrit ve alyuvar sayısı kansızlık tanısında, alyuvarların ortalama hemoglobin içeriği ve büyüklükleri kansızlığın nedeninin belirlenmesinde, trombosit sayısı ise kanamayı durdurucu bu hücrelerin yeterliliği hakkında çok önemli bilgiler verir.

  -Kansızlık tanısı konduğunda bu durumun demir eksikliği, B12 ve/veya folik asit vitamini eksikliği veya kalıtsal bir hastalığa bağlı olup olmadığı konusunda genel bir fikir edinilir.

  -Akyuvar sayısı gebeliğe bağlı fizyolojik artışın üstüne çıktığında enfeksiyona, aşırı düşmesinde ise akyuvar yapımını bozan bir hastalığa işaret edilebilir.

  -Trombosit sayısı gebeliğe bağlı fizyolojik düşüşün daha altında düşmüş olarak saptandığında kanamayı durdurmaktan sorumlu bu hücrelerin gereksiz yere harcanmasına neden olan bir hastalıktan şüphelenir.


  Paylaş
  Hamilelik Dönemi Testleri ,hamilelik dönemindeki testler hakkında bilgiler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hamilelik döneminde bayanlar düzenli testlere ve iğnelere tabi tutulurlar. Düzenli testler her ay değişmekle birlikte bebeğin ve annenin durumu hakkında ve doğumun seyri, doğumun ne şekilde yapılacağı konusunda bilgilenmek içindir.