Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Gebelik Nedir - Hamilelik nedir - Hamilelik hakkında kısa bilgi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gebelik Nedir - Hamilelik nedir - Hamilelik hakkında kısa bilgi

  Reklam
  Gebelik Nedir - Hamilelik nedir - Hamilelik hakkında kısa bilgi

  Gebelik, kadın üreme hücresi olan yumurta ile, erkek üreme hücresi olan sperimin kadın üreme organlarının bir parçası olan kanallarda karşılaşarak, spermin yumurtayı döllemesi sonunda yeni bir canlının, yani bebeğin oluşmasıdır.Yandaki resimde
  yumurtanın üzerindeki spermleri görüyorsunuz.

  Gebelik, normal bir fizyolojik olaydır.
  Ancak, gebelik olayında hemen hemen bütün vücut sistemleri etkilenir. Bu nedenle; gebelikte izlemenin, yani doğum öncesi bakımın önemi çok büyüktür.

  Gebeliğin Oluşumu

  Gebe kalmak için en uygun zaman, iki adet kanamasının ortalarına rastlayan günlerdir. Bu günlerde kadının yumurtalıklarından bir tek yumurta atılır ve bu yumurta hücresi iki gün yaşar. Bu nedenle, kadın, iki adet kanamasının yaklaşık ortalarına rastlayan yumurtlama gününün 3 gün öncesi ve 2 gün sonrasında gebe kalabilir.

  Cinsel ilişki sırasında kadının haznesine boşalan erkek tohum hücreleri (spermler), hazneden rahim içine doğru hareket ederler. Kadının yumurtasıyla tüplerde karşılaşırlar. İçlerinden bir tanesi yumurtayı dölleyebilir. Erkek tohum hücrelerinin (spermlerin), kadın vücudunda yaşama süreleri yaklaşık 3 gün olduğundan bu süre içerisinde bir daha cinsel ilişki olmasa da yumurta döllenebilir.

  Döllenmiş yumurta değişmeye başlar ve tüplerde ilerleyerek 5-6 gün içinde rahmin içine gelir, rahmin kalınlaşan iç tabakasına yerleşir, sonra bu tabakaya gömülerek gelişmesini sürdürür.Aşağıdaki resimde görülmektedir.

  Yumurtanın döllenmesi ve rahmin içine yerleşmesi, adet görmeyi durdurur. Gebelikle ilgili değişiklikler ortaya çıkmaya başlar. Rahim yumuşar ve giderek büyür.


  Paylaş
  Gebelik Nedir - Hamilelik nedir - Hamilelik hakkında kısa bilgi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gebe kalmayı düşünen bayanlar adetten iki hafta sonra yani iki adet arasındaki dönem en uygun zamandır. Bu dönemde bir tane yumurta atılır ve bu yumurta iki gün boyunca yaşar erkek tohum hücresiyle birleşmeyi bekler.gebelik nedir kısaca,  Gebelik nedir,  hamilelik hakkında ön bilgi ,  kısaca gebelik,  gebelik kisaca,  hamilelik nedir kısaca,  gebelik nedir kısaca bilgi