Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Kadınlarda İdrar Yollarında Enfeksiyon - İdrar yolu enfeksiyonları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadınlarda İdrar Yollarında Enfeksiyon - İdrar yolu enfeksiyonları

  Reklam
  İdrar Yollarında Enfeksiyon
  27 Nisan 2010

  İdrar yolu enfeksiyonları kadınların hamilelik dönemlerinde oldukça sık görülür ve ateş yükselmesine yol açabilir. Hamileyken daha sık meydana gelmesinin sebebi, büyüyen rahmin baskısı nedeniyle mesane kapasitesinin yavaşlaması, gebelikte yükselen progesteron hormonunun düz kaslarda gevşeme etkisinin idrar akışını yavaşlatmasıdır. Bu da bakteri üremesini kolaylaştırır.

  İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Belirtileri: İdrar yaparken yanma, sızlama, Sık sık idrara gitme, Kasıklarda bazen karnın alt bölgesinde sancı, Ateş, titremeler, İdrara gittiği halde boşaltamadığı duygusu, İdrar renginde, bulanıklık bazen kan, koku, Eğer enfeksiyon böbreklere yayılmışsa bel ağrısı, halsizlik üşüme titremeler genel durumun bozulması ateşin giderek yükselmesi,

  Bu belirtileri gösteren bir gebede hemen tam idrar tahlili ve idrar kültürü alınmalıdır. idrar tahlili sonucu da iltihap gösteriyorsa gebelerde güvenle kullanılabilen antibiotik tedavisi başlatılır. Kültür sonucu beklenerek ekleme ya da değişiklik yapılabilir. Uygun tedavi ile genellikle düzelen idrar yolu enfeksiyonları gerektiği gibi tedavi edilmezse düşük, erken doğum gibi komplikasyonlara yol açabilir.

  Daha az sıklıkta görülebilen ateşli hastalıklar için gebe öncelikle kendi doktoruna başvurmalı, onun yönlendireceği konunun uzmanlarıyla koordineli olarak tanı konmasını beklemelidir. Konunun uzmanının vereceği ilaç önerilerini kadın doğum uzmanı bebeğe olabilecek yarar, zarar hesapları yaparak düzenleyecektir.

  Ateşli anne genel durumu iyi ve doktoru bir sakınca görmüyorsa emzirebilir. Sonuç olarak gebelikteki ateş yükselmeleri ciddiye alınmalı genellikle doktor kontrolünde ve bebeğe zarar vermeyecek basit tedavilerle düşürülebileceği ama mutlaka kulaktan dolma bilgilerle değil kadın doğum uzmanı muayene ve testleri ile sonuca varılabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.


  Paylaş
  Kadınlarda İdrar Yollarında Enfeksiyon - İdrar yolu enfeksiyonları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hamilelik döneminde bazı anne adayları idrar yolu enfeksiyonuna yakalanabilirler. Bu enfeksiyonun belirtilerine rastlayan biri vakit kaybetmeden doktoruna başvurması gerekir.