Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Kadınlarda Kasık Ağrısı - adet döngüsü ile ilişkili ya da Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadınlarda Kasık Ağrısı - adet döngüsü ile ilişkili ya da

  Reklam
  Kasık Ağrısı
  24 Mayıs 2010

  Kasık ağrısı, adet döngüsü ile ilişkili ya da ilişkisiz en az altı ay ya da daha uzun süre devam eden ağrı olarak kabul edilir. Bu ağrı göbek altında, kasıklarda ve pelviste hissedilir, fonksiyon kaybına neden olduğu için tıbbi ya da cerrahi tedavi gerektirmektedir. Jinekolojik muayene için en sık başvuru nedeni kronik pelvik ağrıdır. Laparoskopik işlemlerin büyük bir kısmı (yaklaşık %40) bu nedenle yapılmaktadır. Kronik pelvik ağrı, kas iskelet sistemi, mide barsak sistemi, üreme organları, idrar yolları ya da psikolojik kaynaklı olabilir. Klinikte en sık, adet ağrısı, endometriozis, geçirilmiş cerrahi operasyonlara bağlı ya da geçirilmiş iltihap nedeniyle oluşan yapışıklıklar, barsak fonksiyon bozukluğu ve mesane duvarı iltihabına bağlı olarak kronik pelvik ağrı tablosu ile karşılaşılabilir.

  Kasık Ağrısı Nedenleri
  Kronik pelvik ağrıların %90 nedeni jinekolojik sorunlara bağlıdır. Jinekolojik nedenlerle olan pelvik ağrıların bir kısmı uterus dışı nedenlerle, bir kısmı ise uterin nedenlerle olan pelvik ağrılardır.

  Dismenore: Özellikle adetin ilk üç gününde yirmi yaşın altında genç hastalarda görülen pelviste orta hatta başlayıp kasıklara doğru yayılan bulantı, kusma ile seyreden kramp tarzında ağrılardır. Bu şekilde olan adet ağrılarında genellikle organik bir neden bulunmadığı halde endometriumdan salgılanan prostoglandinlere bağlı olarak rahim duvarında kasılmalar görülür. Bu kasılmalar ise her ay periyodik olarak gelen kasık ağrılarına neden olur ve primer dismenore olarak tanımlanır. Daha ileri yaşlarda uterusta myom, rahim içinde araç, kronik pelvik enfeksiyon gibi nedenlere bağlı olarak her adet döneminde aşırı ağrı olması sekonder dismenore olarak adlandırılır.Bu durumda adet aralarında da ağrılar devam edebilir.

  Servikal stenoz: Rahim kanalı olan servikal kanalın doğuştan ya da sonradan (kriyoterapi, konizasyon, servikal koter gibi işlemlere bağlı olarak)daralması sonucu, adet sırasında adet akışının azalması nedeniyle, rahimde biriken kana bağlı olarak, orta hatta basınç hissi ve kramp şeklinde ağrılar olur.Menses kanaması tamamen durduktan sonra bu ağrı ortadan kalkar.

  Adenomyozis: Rahim iç duvarı (endometrium)’dan 2-3 mm geride rahim kası (myometrium) içinde endometrium dokusunun varlığı anlamına gelir. Bu hastalarda aşırı adet görme, ağrılı adet, ağrılı cinsel ilişki tespit edilir.

  Myom: Kadın genital sistem hastalıkları içinde çok sık karşılaşılan bir durumdur. Myomlar bazen hızlı büyür, saplı olanlar sapı etrafında dönebilir ve menopozda atrofi olabilir, bu durumda kronik pelvik ağrı ortaya çıkar.

  Kronik endometrit servisit: Özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar, rahim iç zarında (endometrium) ve rahim ağzında (serviks) enfeksiyona, kötü kokulu akıntılara, ağrılı cinsel ilişkiye ve kronik pelvik ağrıya neden olabilir.

  Rahim içi araç: Genellikle enfekte olmuş ya da rahim içindeki normal lokalizasyonundan kayarak rahim ağzı servikal kanala doğru yer değiştirmiş, rahim duvarı kas tabası içine (myometrium) gömülmüş olan rahim içi araçlar, hem ara kanamalara hem de batma hissi ile birlikte pelvik ağrılara neden olabilir.

  Kronik pelvik enfeksiyon, kronik salpenjit: Tüberküloz gibi kronik pelvik enfeksiyonlar, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve diğer etkenlerle olan kronik pelvik enfeksiyon, kronik salpenjit durumunda pelvik anatomik yapının bozulması ile sinir ve kas hasarı olması, adezyonlar (yapışıklık) kronik pelvik ağrıya neden olur.

  Pelvik konjesyon:Bacaklarda görülen varislere benzer şekilde pelvik damarlarda venöz staz ile seyreden pelvik konjesyonda, uzun süre ayakta durmak, ağır kaldırmak karın içi basıncını artırarak pelviste künt bir ağrıya neden olur. Jinekolojik muayenede rahim ve yumurtalıklarda hassasiyet tespit edilir, ayrıca cinsel ilişkide kasıklarda ağrı hissedilir

  Endomertiozis: Menslerle birlikte şiddeti artan kronik pelvik ağrı öyküsü mevcuttur. Pelvik organlarda yapışıklıklar yapan endometriozis ağrılı adet, ağrılı cinsel ilişki nedenidir.

  Yumurtlama ağrısı: Her ay tekrarlayan, yumurtlama günü olan genellikle adetin 12.veya 14. gününe dek gelen tek taraflı hissedilen pelvik ağrıdır.

  Ovarian remnant syndrome: Histerektomi (rahim çıkartılması) sırasında yumurtalıkların tam olarak çıkartılamadığı ve bir miktar yumurtalık dokusu bırakılan hastalarda görülen ağrıdır.

  İdrar yolu enfeksiyonu: İdrar yaparken yanma ve sızlama şeklinde beliren idrar yolu enfeksiyonu pelvik ağrıya neden olabilir, ileri yaştaki kadınlarda östrojen eksikliğinden dolayı enfeksiyon daha sık görülür. En sık Escherichia Coli adı verilen bir bakteri idrar yolu enfeksiyonuna neden olur.

  İnterstisyel sistit: Acil ve sık idrar yapma sendromu adı ile de tanımlanır. Sık idrara çıkma, pelvik ağrı gibi şikayetlere neden olan mesane duvarının kronik iltihabıdır. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte otoimmün hastalıklar, nörojenik faktörler ya da bakteriler gibi çeşitli etmenler bu hastalığın etiyolojisinde araştırılmaktadır.

  Kolon ve rektum kanseri: Kronik pelvik ağrı yapan nedenler arasındadır.

  Koksikodini: En çok zor ve travmatik vajnal doğum sırasında kuyruk sokumunda (sakrokoksigeal ligament) oluşan hasar sonucunda ortaya çıkar. Bu hastalar özellikle merdiven çıkarken ya da uzun süre oturmada kuyruk sokumunda ağrı hissederler. Bu bölgede oluşan hasar nedeniyle kaslarda gerilim (gerilim myaljisi) sonucunda pelvis tabanında, kaslarının spazmı ile kronik ağrılar ortaya çıkar. Kuyruk sokumunda olan hasar düşmeler ya da trafik kazası gibi olaylara bağlı olarak da gelişebilir.


  Paylaş
  Kadınlarda Kasık Ağrısı - adet döngüsü ile ilişkili ya da Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kasık ağrısı göbek altında hissedilen fakat uzun süreli olmayan ağrıdır. Ara sıra gelip giden bu ağrı tüm hamilelerde görüldüğü için normal bir durum olarak algılanmalıdır. 3. 3
  elif kaya
  Ben bes aylik evliyim evlendigimden beri adetim hep on geciyor ama hamile deglim hem de adetim yaklastiginda kasiklarim agriyo 4. 4
  Her kadında değişir hayız dönemindeki rahatsızlıklar.kasıklar neden ağrır,  kasık neden ağrır,  yumurtalıklar neden ağrır,  kadınların kasıkları neden ağrır,  yumurtalık neden ağrır,  kasiklar neden agrir,  adet sonrası kasık ağrısı