Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelerde Görülen Rahatsızlıklar Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelerde Görülen Rahatsızlıklar

  Reklam
  Hamilelerde Görülen Rahatsızlıklar

  İlk Üç Ay (İlk trimester)
  Gebeliğin ilk üç ayında en sık olarak bulantı, kusma, kasık ağrısı, halsizlik ve bitkinlik gibi şikayetler ortaya çıkmaktadır. Ayrıca görülen diğer şikayetler:

  • Sık idrara çıkma
  • Göğüslerde hassasiyet
  • Baş ağrısı
  • Kendini iyi hissetmeme
  • Hafif kilo artışı
  • Nokta şeklinde vajinal kanama (lekelenme).
  • Psikolojik huy değişiklikleri
  • Midede şişkinlik (gaz) sorunu

  Gebeliğin ilk üç ayı hamileliğe hem psikolojik hem de vücudunuzun fiziksel açıdan adaptasyon ile geçtiği dönemdir. Bu dönemde sıkça görülen bulantı ve kusmalarda plasentadan salgılanan hormonlar, annenin psikolojik sıkıntıları, B6 vitamini eksikliği, gebeliğe bağlı mide-barsak sistemindeki değişiklikler, tiroid bezinin normalden çok çalışması gibi pek çok neden suçlanmaktadır.

  İkinci Üç Ay (İkinci trimester)
  İkinci üç aylık dönem gebeliğin 13. Haftası ile 27. Haftası arasındaki dönemdir. Bu dönemde gebeliğin başlangıcındaki yan etkiler azalmış ve son üç aydaki rahatsızlıklar ise henüz başlamamıştır. En sık görülen şikayetler ise;

  • Bel veya kasık ağrıları
  • Cilt değişiklikleri (gebelik lekelenmeleri, cilt döküntüleri, sivilcelenmeler)
  • Kabızlık
  • Anemi (kansızlık)
  • Bacak krampları
  • Kilo artışı
  • Vajinal akıntı ve enfeksiyonlar
  • Aşermeler

  Gebeliğin ikinci üç ayında ne mutlu ki bulantınız azalmış, uykularınız düzelmiş ve enerjiniz yerine gelmiştir. Ayrıca bu dönemde bebeğiniz size kendisini ispatlamaya başlamıştır; 16 – 20. haftalardan itibaren bebeğin hareketlerini hissedebilirsiniz. http://www.hamilemiyim.net/

  Gebelik sırasında salgılanan bazı hormonlar cildinizde belirli değişikliklere neden olur.

  En sık karşılaşılan problem vucüttaki bazı bölgelerde belirginleşen cildin kahverengileşerek kararmasıdır. Bu durum en sık olarak yüzde (kloasma, gebelik maskesi), göğüs uçları, karın, kasık ve göbek çevresi bölgelerinde ortaya çıkar.

  Ciltteki bu kararmaların gerçek nedeni belli olmamakla beraber, gebelikte salgısı artan estrojen hormonuna bağlı olduğu düşünülmektedir.

  Gebelik sırasında ciltteki lekelenmelerden etkilenmemek için fazla güneşte kalmayın ve hatta yaz aylarında dışarıda olduğunuz zamanlarda öncelikle yüzünüzü yüksek koruma faktörlü kremlerle koruyun. Ayrıca bol miktarda kar olan ortamların da yaz aylarındaki güneş ışığı gibi yüksek dozda ultraviyole içerdiğini unutmayın.

  Üçüncü Üç Ay (Üçüncü trimester)
  Bu dönem de gebelik şikayetlerinizin yeniden alevlendiği, ama doğuma kadar biraz endişeli de olsa tatlı bekleyişinizin yer aldığı bir dönemdir. Bu dönemde en sık karşılaşılan sorunlar:

  • Halsizlik, yorgunluk
  • Çarpıntı
  • Nefes darlığı
  • Psikolojik problemler, gerginlik
  • Karın, sırt, bel, kasık ağrıları
  • Mide ekşime ve yanmaları
  • Bacak krampları
  • Uykusuzluk
  • Sık idrara çıkma ve idrar kaçırma problemleri
  • El ve ayak parmak uçlarında uyuşmalar
  • Varisler
  • Bacaklardaki ödemler

  Gebeliğin bu son dönemindeki şikayetlerin pek çoğundaki neden, rahmin hacimsel büyümesidir. Ayrıca gebeliğin şikayetlerinin artması yanında bebekle ilgili risklerin de en fazla olduğu dönemdir.

  Bu dönemdeki psikolojik şikayetlerin ve uykusuzluğun genel olarak nedenleri, doğum ile ilgili endişelenme ve korkular, doğum sonrası anne ve baba olmanın getireceği maddi ve manevi yükümlülükler ile gebeliğin büyümesine bağlı hissedilen rahatsızlıkların artışıdır.

  “Gebeliğinizde ne kadar kilo almalısınız?”
  Gebelik sırasında toplam 11-14 kg alınması normal olsa da, bunun yalnızca çok küçük bir kısmı ilk üç ayda gerçekleşir (ortalama 1 kg).

  Zayıf bayanlar biraz daha fazla kilo alabilirken, kilolu bayanların biraz daha az kilo almaları önerilmektedir.

  Bebeğinizin tüm önemli yapıları ve organ sistemleri ilk üç ayda oluşur. Daha sonraki dönemde ise bunlar büyüyüp gelişirler ve bebeğinizde kilo artışı görülür.

  İlk üç ayın sonunda, bebek ortalama 8 cm. boyunda, 20 gram ağırlığında minyatür bir insan görünümündedir. Pek çok organ sistemleri oluşmuş ve hatta çalışmaya başlamıştır bile. El ve ayak parmaklarında minik tırnaklar vardır. Eller birer bezelye tanesi büyüklüğündedir.

  Bebek emme hareketleri yaparak çevresini saran sıvıyı yutar ve yuttuğu sıvıyı alttan idrar olarak çıkarır.

  Gebeliğin erken döneminde birçok kadın kendisini rahatsız eden belirtilerden şikayetçidir. Bunlar genelde endişe edilecek problemler değildir, fakat hangi belirtilerin doktora başvuracak durumlar olduğunu bilmelisiniz.

  “Gebeliğinizde her türlü kanama risklidir”
  Evet. Gebeliğin tüm dönemleri içinde görülebilen kanama şikayetleri önemlidir. İlk üç aydaki hafif kanamalar genel olarak düşük tehtidi ile ilişkilidir ve dinlenme ile kendiliğinden geçen şikayetler olsa da “gebelik esnasında her türlü kanamanızın olması durumunda doktorunuza başvurunuz”.

  Kanamanızın olması, gebeliğinizdeki bir sorunu işaret edebilir. Ayrıca bu durum yalnız bebeğiniz için değil sizin sağlığınız için de riskli durumlar oluşturabilir.


  Paylaş
  Hamilelerde Görülen Rahatsızlıklar Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  slm ben eşimle yaklaşık 10 gün önce ilişkiye girdim ve ilişkiden iki gün sonra düzenli şekilde adet oldum adetim bittikten sonra bende bazı belirtiler başgösterdi mesela son 3 gündür başım fena şekilde ağrıyor akıntım oluyor gece leri dokuzda uykum geliyor ve başımı yastıktan kaldıramı yorum sık idrara çıkıyorum midemde ekşime bulantı başdönmesi kusma yok ama karnımda birşey batıyormuş gibi ağrı ruh halimde değişiklikler var bezen gülüp sonra birden ağlıyorum .. bana yardımcı olabilirmisiniz hamile olabilirmiyim acaba ilişkiden iki günsonra normal adet olsamda......... 3. 3
  Canim ozaman daha yeni bitti adetin cok erken hamile oldugunu testler bile soylemez.Biraz bekle 2-3hafta kadar sonra bir test al. Sonraaaa mujdeni bekleriz:-D Hayirlisiyla INSALLAH 4. 4
  Alıntı kzlaslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  slm ben eşimle yaklaşık 10 gün önce ilişkiye girdim ve ilişkiden iki gün sonra düzenli şekilde adet oldum adetim bittikten sonra bende bazı belirtiler başgösterdi mesela son 3 gündür başım fena şekilde ağrıyor akıntım oluyor gece leri dokuzda uykum geliyor ve başımı yastıktan kaldıramı yorum sık idrara çıkıyorum midemde ekşime bulantı başdönmesi kusma yok ama karnımda birşey batıyormuş gibi ağrı ruh halimde değişiklikler var bezen gülüp sonra birden ağlıyorum .. bana yardımcı olabilirmisiniz hamile olabilirmiyim acaba ilişkiden iki günsonra normal adet olsamda.........
  2 haftalıkken belli olur zaten..Doktora gidiniz..Rabbim herşeyi gönlünüze göre verir inşallah... 5. 5
  tşk rabim razı olsun adet olmama 15 günkaldı 15 gün sonra adet olmassam test yapıcam dua edin rabbim verecekse hayırlısını versin herkese............ 6. 6
  kzlaslan kardeşim o kadar beklemene gerek yokidrar tahlilinde cıkar ama en kesin yolu kan tahlili bir hastaneye gidip yaptır kafanda soru işareti kalmasın 7. 7
  hepinizden rabbim razı olsun tşk 8. 8
  ama benim öğrenmek istediğim ilişkiden iki gün sonra adet olsamda hamile kalma şansın varmı..