Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelik - Gebelikte yaşanılan bel ağrıları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelik - Gebelikte yaşanılan bel ağrıları

  Reklam
  Gebelikte yaşanılan bel ağrıları
  hamilelilte bel ağrıları - hamilelikte çekilen bel ağrılarının nedenleri nelerdir - gebelikte bel ağrılarının nedeni

  Hamilelikte görülen en sık şikayetlerden biri olan; anne adaylarının %60’inin sıklıkla yaşadıkları bel sorunlarına karşı Opr. Dr. Candan Hundemir’in önerileri.

  Bel ağrılarının nedenleri

  Gebelik sırasında bel omurları bebeğin gelişimine paralel olarak karın ön bölgesinde oluşan ağırlık artışını dengelemek için öne doğru esneme yapar ve böylece bel çukuru daha da belirginleşir. Bu durum gebeliğin getirdiği doğal bir süreçtir.

  Kimler daha çok / az yaşar?

  Hamilelik öncesi ciddi bel sorunu olmayanlar hamilelik dönemini -aykırı bir durum olmadıkça- yakınmasız ya da hafif bel ağrıları ile bu dönemi geçirirler.

  Ancak bel sorunu (bel fıtığı bel kayması vb.) olan ve özellikle tedavisini tamamlamamış kadınlar hamile kaldıklarında ciddi bel ve bacak ağrıları ile karşı karşıya kalırlar.

  Aşırı kilo bel ağrılarını artırıyor

  Yine hamile kadınların aşırı kilo almaları da bu yakınmaların ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Açıkçası gebelerde tedavi seçeneklerinin kısıtlı olması olayı daha da zorlaştırır. Bu durumda doğum şeklinin “sezaryen” olması önerilir. Zira normal doğumda “ıkınma” eylemi karın içi basıncını arttırdığı gibi omuriliği saran beyin-omurilik sıvısının (BOS) da basıncını arttırır ve var olan bel sorununun daha da ilerlemesine neden olur.

  Olağandışı durumlarda…

  Hamile kadınlarda cerrahi tedavi seçeneği çok nadir seçilir. Ancak anne adayında ayak felci söz konusu ise cerrahi önerilir. Burada yan yatar pozisyonda epidural anestezi ile mikrocerrahi diskektomi ameliyatı yapılır. Anne ve bebek için en güvenli yöntem budur. Acil durumlar dışında tetkik ve tedavi genellikle doğum sonrasına bırakılır.alıntı
  Paylaş
  Hamilelik - Gebelikte yaşanılan bel ağrıları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hamilelikte yaşanılan bel ağrılarının nedeni vücudun doğuma hazırlanmasıdır. Bel kemikleri genişleyerek kendini doğuma ve bebeğe yer açılması için hazırlık yapmaktadırlar.