Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelik - Gebelikte Vajinal Mantar Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelik - Gebelikte Vajinal Mantar

  Reklam
  Gebelikte Vajinal Mantar
  Gebelikte Vajinal Mantar -Gebelik Ve Mantar Hastalığı - Hamilelik Ve Mntar Hastalığı - Vajinal Msntar  Vajinal mantar enfeksiyonları ilk kez 1849 yılında gebe bir kadında tanımlanmıştır.
  Erişkin kadınların yaklaşık %75'i yaşamlarının herhangi bir döneminde en az bir kez mantar enfeksiyonu geçirirler.

  Çoğu kez gebelik, antibiyotik kullanımı gibi nedenlerle ortaya çıkan bu durum tedaviye kolay cevap verir. Ancak kronik vajinal mantar enfeksiyonu hem cinsel hem de psikolojik sorunlara yol açabilir.

  Bulaşma yolu

  Vajinal mantar enfeksiyonunda üreyen mikroorganizmalar genellikle başkasından bulaşmaz. Kişinin zaten kendi vajinasında bulunan maya hücreleri çeşitli nedenler ile aktif hale gelip enfeksiyon yaratmaktadırlar. Dolayısı ile havuzdan vb. bulaşma söz konusu değildir.  Çok nadiren cinsel ilişki ile bulaşabilir. Ancak bir kadında mantar enfeksiyonu olması mutlaka cinsel ilişki ile bulaştığı anlamına gelmez. Hayatında hiç cinsel ilişkide bulunmamış bakire kızlarda hatta küçük çocuklarda bile mantar enfeksiyonu olabilir.

  Özellikle gebeliğin son 3 ayında hücresel bağışıklığın azalması ile kandida gelişimi kolaylaşır. Yine gebelikte vajinada glikojen adı verilen maddenin artışı da bu olayı hızlandır. Vajinada glikojenin artmasına ise kanda östrojen ve progesteron miktarının yükselmesi neden olur.

  Giysiler ve kozmetik ürünler mantarı tetikliyor

  Naylon giysiler: Özellikle kilolu kadınlarda giyilen naylon giysiler ve çamaşırlar bölgede sıcaklık ve nem artışına neden olurlar. Bu durum mantar hücreleri için altın değerinde bir fırsattır. Gelişen enfeksiyon tekrarlama ve kronikleşme eğilimindedir.

  Lokal allerjenler: Renkli tuvalet kağıtları, parfümler, yüzme havuzundaki ilaçlar, tampon ve pedler alerjiye neden olabilirler. Alerjik zemin üzerinde ise daha sonra mantar enfeksiyonu gelişebilir.


  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
  Op.Dr.Burcu ARSLAN  Paylaş
  Hamilelik - Gebelikte Vajinal Mantar Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kronik bir hastalık olmadığı sürece tedavi ile kolay bir şekilde geçebilen bir hastalıktır. Fakat kronik hastalıklar diğer mantar çeşitlerden daha önemli sorun teşkil etmektedir.