Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelikte Güzellik Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelikte Güzellik

  Reklam
  Hamileyken de güzel ve bakımlı olabilirsiniz. Aşağıdaki önerileri okuyarak hamileyken nasıl daha güzel ve bakımlı olabileceğiniz hakkında ipuçları edinebilirsiniz.
  Temizlik

  Hamilelik döneminde kadınların derileri kuru olmaya meyillidir. Bu nedenle yumuşak, nemlendirici katkılı ph'ı ayarlı temizleme ürünlerinin kullanılması gerekiyor. Ayrıca anne adaylarının banyo yaparken çok sıcak su yerine ılık su ile yıkanmaları daha uygundur.

  Aşırı kurumaya neden olmamak için günde 2 kereden fazla banyo yapılmaması gerekir. Bunun yanı sıra aromaterapi ürünlerinden bazıları hamilelik döneminde kullanılmamalıdır. Bu tür ürünler kullanıyorsanız mutlaka bir cilt hastalıkları uzmanına başvurmanız gerekiyor. Akneye meyilli ciltlerde hamileliğin ilk 3 ayı akne sorununun artma ihtimali yüksektir. Hamilelik döneminde retinoid, salisilik asit gibi maddeler içeren akne ilaçlarının kullanımının risk oluşturup oluşturmadığı tam net olarak bilinmiyor. Fakat gerekmedikçe hamilelik döneminde bu tip ilaçları kesinlikle kullanılmamaları önerilmektedir. En ideal yapılacak bakım yüzün düzenli olarak uygun bir temizleyici ile günde 2 kez temizlenmesidir. Glikolik asitli ürünlerin hamilelik döneminde akşam kullanımında sakınca bulunmamaktadır.

  Nemlendirme

  Hamile derisi için nemlendiriciler çok önemlidir. Çünkü hamilelik döneminde ve kimi zaman hamilelik sonrasında da deri kuruluğu devam edebiliyor. Anne adaylarının her banyo sonrası düzenli olarak uygun bir nemlendirici ile özellikle karın bölgesi başta olmak üzere tüm derinin nemlendirmesi gerekiyor.

  Güneş Koruyucular

  Hamilelik döneminde hormonların etkisi ile deride koyulaşma oluyor. Bu değişim göğüs uçları, karın orta hat ve genital bölgede fizyolojik olarak gelişiyor. Fakat bunun yanında hamilelik maskesi olarak isimlendirilen ve yüzde kahverengi lekelerle seyreden renk değişimine de rastlayabiliyoruz. Bu renk değişiminde ana etkeni güneşle temas oluşturuyor. Bu sorunu yaşamamaları için hamilelere mümkün olduğunca güneşle temastan kaçınılmalarını ve güneş koruyuculardan organik olanlarını tercih etmelerini öneriyoruz. Anne adaylarının kullanacağı güneş koruma kremlerinin koruma faktörü en az 15 faktörlü olmasını ve öğle saatlerinde dışarıda olacaklar ise 30 veya üzeri koruma faktörlü güneş koruyucu ürünleri kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

  Kozmetik Ürünler

  Hamilelik döneminde organik maddelerden üretilen kozmetik ürünlerin kullanılması en uygun yaklaşım olur. Mümkün olduğunca az makyaj yapılması idealdir. Toz formunda doğal maddelerden elde edilmiş kozmetik ürünler, hem makyaj ürünü olarak kullanılması yanında hem de doğal güneş koruyucu özellikleri nedeniyle aynı zamanda günlük güneş koruyucu ihtiyacınızı da azaltırlar.

  Özel Bakım Ürünleri

  Günümüzde kozmetik ürünler olarak isimlendirilen birçok ürün yaşlanmayı engelleyici, renk düzenleyici, akne sorununu kontrol edici olarak günlük hayatımızda yaygın olarak kullanılır hale gelmiş durumda. Bu ürünlerde kullanılan aktif maddelerin birçoğu deriden emilerek etki ediyor. Bu nedenle hamilelik döneminde bu ürünlerin anne ve bebeğe zararlı yan etkilerinin olup olmadığı tam olarak bilinmemektedir. Hamilelik döneminde bu ürünlerin testleri yapılamadığından özetle hamile kaldığınızı öğrendiğiniz andan itibaren bu ürünlerin kullanımını kesmenizi öneriyoruz.

  Bacak Bakımı

  Hamilelik döneminde bacaklar üzerine ekstra bir yük binmektedir. Çünkü hamilelerde deri kan akımı yüzde 30 artış gösteriyor. Artan bu akım sonucu bacaklarda özellikle 2-3. aydan itibaren belirgin bacak şişmeleri oluyor. Bu nedenle anne adaylarına gün içinde her fırsatta ayakları uzatarak dinlendirmek ve uygun yağlarla bacak masajı yapmalarını öneriyoruz.

  Karın Bakımı

  Karın derisi hamileliğin 5. Ayından itibaren hızla büyüyen rahim nedeniyle sürekli gerilir. Çatlak oluşumuna en yatkın bölge halini alır. Uygun ürünlerle günlük bakım ve masaj uygulamaları karın derisinin elastikiyetini arttırarak, çatlama riskini azaltabilir.

  Tırnak Bakımı

  Hamilelik döneminde bazı kadınlar tırnaklarında kolay kırılma, uçta ayrışma gibi sorunlar yaşarken bazı kadınlar tırnaklarının hamilelik döneminde daha kalın, kırılganlıktan uzak, daha kolay şekil alan tırnaklar haline geldiğini belirtmektedir. Sorun yaşayan bayanların uygun tırnak nemlendiricilerini düzenli kullanmaları halinde sorunlarının azalma görülebiliyor.

  Saç Bakımı

  Saç bakımı, birçok kimyasal maddenin kullanımını gerektirebiliyor. Bu ürünlerle yapılmış herhangi bir klinik çalışma bulunmamaktadır. Saç boyalarında kullanılan kimyasalların çok düşük oranlarda deriden emildiği ve böbrekler yoluyla vücuttan atıldığı bilinmektedir. Birçok kadın hamilelik döneminde saç bakımı yaptırmaktadır. Bugüne kadar bu uygulamalarla ilişkili yan etki bildirimi bulunmamaktadır.

  Yazının Kaynağı: Milliyet Gazetesi


  Paylaş
  Hamilelikte Güzellik Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Tüm kadınların önem verdiği bakım konusunda hamilelik süreci boyunca daha dikkatli olmak gerekir. Vücut hamilelikten etkilendiği için doğal ve etkisi çok az olan ürünleri tercih ederek yapılmalıdır.