Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelikte Yorgunluk Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelikte Yorgunluk

  Reklam
  Hamilelikte Yorgunluk Gebeliğin ilk 3 ayında ve son 3 ayında kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. İlk 3 aydaki yorgunluğunuzun sebebi; bedeniniz, bebeğinizin yaşam destek sistemi olan plasentayı oluşturmak için fazladan enerji harcayacağı içindir. Ayrıca vücudunuz hem gebeliğe uyum sağlama çabasındadır hem de bulantılarınız varsa bu da kendinizi yorgun hissetmenize sebep olabilir. Bunun için sık sık dinlenmelisiniz. Akşam erken yatmak ve gün içerisinde şekerleme yapmak fırsatlarını kaçırmayın. Eğer çalışıyorsanız, gün içerisinde işlerin hafiflediği bir zaman, koltuğunuza yaslanarak dinlenin. Eve geldiğinizde ev işleriyle kendinizi yıpratmayıp erkenden yatın.

  Gebeliğinizin son 3 ayında ise fazla kilolarınız, büyüyen karnınız ve düzensiz uykunuz sizi oldukça fazla yorar. Vücudunuzun dinlenmeye ihtiyacı olduğu için çok fazla iş yapamaz, hemen yorulursunuz. Büyüyen karnınızla sizi gören yakınlarınız da size bu dinlenme hakkını tanıyacaklardır. Size yardım etmek isteyenleri geri çevirmeyin ev işlerini kafanıza takmayın. Bırakın eviniz şıkır şıkır olmasın da sizin ve bebeğinizin sağlığı yerinde olsun. Bunun için fırsat buldukça, ayaklarınızı yüksek bir yere uzatarak dinlenin. Dinlenirken sakin sakin soluk alıp verin, güzel şeyler düşünün. Otururken bebeğiniz için bir şeyler örmeniz size keyif verebilir. Bebek bakımı ile ilgili kitaplar okuyarak da dinlenme saatlerinizi değerlendirebilirsiniz.
  Yorgunluğunuz hareketsizliğe de bağlı olabilir. Bunun için uzun yürüyüşler yapmalısınız. Her gün hızlı adımlarla en az yarım saat yürümeniz hem sağlığınız hem de kolay bir doğum yapmanız için gereklidir. Günlük beslenmenize dikkat edin. Demir, protein ya da kalori eksikliği, yorgunluğunuzu artırabilir. Diyetinizi kontrol edip günlük almanız gereken besinleri ihmal etmeyin. Unutmayın, karnınızda bir canlı büyüyor. Özellikle ilk bebeğinizse bunun keyfini çıkartın. Konforlu bir yaşam sürmeye gayret edin (Bunun için eşinizin de size yardımcı olması gerekiyor). Doğumdan sonra bu fırsatı uzun süre yakalayamayabilirsiniz.


  Paylaş
  Hamilelikte Yorgunluk Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hamileliğin ilk üç ayında bebeğin yaşam kaynağı olan plesentayı oluşturmak için annenin enerjisinden aldığı için annenin halsiz olmasına hamileliğin son aylarında ise alınan kilolardan dolayı halsizlik görülmektedir.