Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Gebe Kalma Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gebe Kalma

  Reklam
  Gebe Kalma Doğal gebe kalma nasıl olur?
  Çoğu kadın bilir ki, boşalma esnasında, erkek, vajinaya milyonlarca sperm bırakır. Bunların büyük kısmı rahme ulaşamayacaktır. Sadece birkaç bin tanesi yumurtalığa ulaşır. Sadece bir tanesi yumurtayı döller. Sperm ve yumurta birleşerek bir hücre oluştururlar, bu "zigot" olarak adlandırılır. Günler ilerledikçe, bu hücre inanılmaz değişiklikler geçirir, 40 hafta sonunda olgunlaşarak bir bebek olur.
  Döllenmeden hemen sonra ne olur?
  Olaylar sessizce gerçekleşir. Bir kadının, bir cinsel ilişkinin, gebelikle sonuçlandığını söyleyebilmesi imkânsızdır. "Zaten o anda hamile kaldığımı biliyordum," gibi yapılan yorumlar sadece fantezidir. Döllenmeden 30 saat sonra, döllenmiş yumurta iki hücre oluşturmak için ilk bölünmeyi yaşar. Bu, hamileliğin ilk haftalarında yaşanacak milyonlarca bölünmeler ve değişikliklerden ilkidir. Bölünmüş hücre parçalan, rahme doğru tüplerden hızla ilerler ve burada aşılama gerçekleşir.
  Aşılama ne zaman gerçekleşir?
  Tüpteki yolculuktan sonra, 4-5 gün içinde, hücre topları, rahim oyuğuna ulaşır, döllenmeden yaklaşık 7 gün sonra, aşılama başlar, 40. günde de tamamlanır.
  Aşılamanın olduğunu müjdeleyen bir işaret veya belirti var mıdır?
  Genelde hayır. Bazı durumlarda çok hafif bir vajinal kanama görülür. Bu yaklaşık 3 hafta içinde olur ki, hamileliğinden habersiz kadın bunu yeni adeti olarak nitelendirebilir. Bu hamileliğin tarihi konusunda yanıltıcı olabilir, neyse ki bu durum ultrason ekranı ve kadının doğum öncesi bakımı ile ilgili aldığı bir kitaptan edindiği bilgilerle açık kapatılabilir.
  Binlerce sperm bir yumurtada birleşir fakat sadece bir tanesi dış tabakayı aşarak döllenmeyi başarır. Hemen ardından, diğerlerinin yumurtaya girişini engelleyecek kimyasal bir engel harekete geçer.
  Embriyonun aşılanmasının ardından neler olur?
  Hücre yığınının, bir insana dönüşmesini sağlayan ciddi bir işlem başlar. Hala çok ufak olsa da organların oluşumu 3. haftada başlar ve 8. haftada tamamlanmış olur. Bundan sonra sadece olgunlaşma ve boyut olarak büyüme gerçekleşir. Sekizinci haftada fetus sadece 2-3 cm olmasına rağmen, burnu, kulakları, el ve ayak parmakları oluşmuştur bile.
  Bu dönemin hassasiyetini ısrarla vurgulamak abartılı olmaz. Herhangi bir kimyasal muamele - örneğin, alınan ilaçlar- bu dönemde fetus üzerinde çok kötü sonuçlar doğurabilir.

  Yazının Kaynağı: Dr. joe Kabyemela- Dr. Leanne Bricker ( Hamilelik ve Doğum Hakkında Tüm Soru ve Cevaplar)


  Paylaş
  Gebe Kalma Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gebe kalma süresi kişiden kişiye ve yaşa göre değişmektedir. Buna bağlı olarak gebe kalma süresi altı ayda sürebilir, bir sene veya daha fazla da sürebilir.