Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelik Testleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelik Testleri

  Reklam
  İdrar testi en erken ne zaman kesin sonuç verir?
  Geçen yıllarla, gebelik testlerinin geçerliliği artmıştır. Bugün, bir idrar testi ile adetin bir gün gecikmesiyle (döllenmeden 2 hafta sonra gibi), hamilelik onaylanabilir. Tabii, hala yeterince hassas olmayan ve sadece hormon seviyesi çok yüksek olduğunda tespit edebilen - adet gününden 10-14 gün sonra ancak teşhis yapabilen testler mevcuttur.
  Asılsız pozitif sonuç veren test var mıdır?
  Maalesef evet ve bu yine testin kalitesine bağlıdır. Bu testlerin bulduğu hamilelik hormonu HCG'dir. Vücudun salgıladığı herhangi başka bir hormonu bundan ayırabilen çok az sayıda test mevcuttur ve bu da bu tip testlerin yanılmalarına neden olabilir. Aynı zamanda bazı enfeksiyonlar veya penisilin ve metadon içeren bazı ilaçların kullanımı da testlerin yanlış sonuç vermesini sağlayabilir. Daha yeni test kitleri daha güvenlidir ve yanlış sonuç verme olasılığı mümkün olduğu kadar aza indirgenmiştir.
  Asılsız negatif sonuç veren testler hakkında ne diyebilirsiniz?
  Hamile bir kadın için, birçok sebepten dolayı testten negatif bir sonuç almak mümkündür. En başlıca sebep, hassasiyeti düşük eski tarzda bir test kullanmaktır. Hamileliği keşfetmek için, yüksek oranda hormon seviyesine ihtiyacı olan bu tip eski tarz testler, erken bir dönemde uygulandığında negatif sonuç verirken, bir hafta sonrasında hormonun oranı yükseldiğinde sonuç pozitif olabilir.
  HCG hormonu, aşılamanın gerçekleşmesinden itibaren miktar olarak gittikçe çoğalır. Hormonun kan yoğunlaşması her iki günde bir iki katına yükselir ve gebe kalmadan itibaren 9. haftada zirveye ulaşır, bundan sonra, kademeli olarak düşer ve 17-18. haftalarda en düşük seviyeye ulaşır ve hamileliğin geri kalan kısmında bu seviyede kalmaya devam eder.
  Asılsız negatif sonuç veren test için başka bir neden var mıdır?
  Kusurlu bir test bir neden olabilir, yanlış teknik başka bir neden olabilir ve maalesef, bazı durumlarda, geçerli olmayan bir hamilelik bunun açıklaması olabilir. Her şeyi hesaba katarak, eğer bir kadın negatif bir test sonucu almasına rağmen, hamile olduğuna eminse, hemen bir tıbbi muayeneden geçmelidir.
  Genelde, bir ultrason ekranı sorunu çözecektir.
  Testlerin negatif veya pozitif olarak sonuç vermelerinin oranları nelerdir?
  Eskiden, aktarılan değer; yanlış pozitif %5 oranında, yanlış negatif % 15-20 oranında idi. Testlerin artın çok daha hassas olması nedeniyle, bu veriler artık pek geçerli değildir ve bu oranlar çok daha düşüktür.

  Yazının Kaynağı: Dr. joe Kabyemela- Dr. Leanne Bricker ( Hamilelik ve Doğum Hakkında Tüm Soru ve Cevaplar)


  Paylaş
  Hamilelik Testleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  En güvenilir test sonuçları hastanelerde yapıldığı halde evde de isteyen test yapabilir. Fakat evde yapılan testler testin kalitesine bağlı olarak bazen güvenilir sonuçlar vermediğinden en az iki kere denemek lazım.