Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Ultrasonda Ne Görülebilir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ultrasonda Ne Görülebilir

  Reklam
  Ultrasonda Ne Görülebilir Ultrason ikizlerin tek yumurta ikizi mi, değil mi belirleyebilir mi?
  Eğer aynı amniyotik keseyi veya plasentayı paylaşıyorlarsa, özdeş ikizlerdir (tek yumurta ikizi).
  Eğer her biri ayrı amniyotik kese ve plasentada ise, bu durumda tek yumurta ikizi de olabilirler, ayrı yumurta ikizi de. Ultrason ne olduklarını belirleyecektir. Tabi, eğer farklı cinsiyet ise bebeklerin tabi ki ayrı yumurta ikizi oldukları kesinleşecektir.

  Ultrason ile erken gebelikte cinsiyeti belirlemek mümkün müdür?
  Hayır. Büyük ihtimalle, en erken 16. hafta gibi cinsiyette kesin söz edilebilir.

  Yolk kesesi nedir?
  Erken hamilelik döneminde, ultrasonografide, gebelik kesesinin içinde fetusa bitişik yüzük şeklinde görülür. Bu, plasenta oluşana kadar yani yaklaşık 10. haftaya dek fetusun beslenmesinde sorumlu olan yapıdır. Yolk kesesi, sonografide çok erken görülür, hatta kalpatışından bile önce.

  Ceninin kalbi ekranda ne zaman görülür?
  Vajinal prob ile (vajina içine yerleştirilen monitör) altıncı haftada görülür. Abdominal prob ile (karından inceleme yapan monitör) yedinci hafta gibi görülür.

  Abdominal proba göre vajinal prob kullanımının avantajları nedir?
  Vajinal prob ile elde edilen görüntüler çok daha nettir.
  Detaylar çok daha rahat görülür.
  Erken hamilelikte abdominal probla yapılan incelemede, mesanenin dolu olması gerekirken vajinal probda bu gerekmez, hatta boş olması daha iyi olur.
  Annenin çok kilolu olması abdominal probla erken dönemde iyi sonuç alınmasını engellerken, vajinal probla bu bir problem yaratmaz.
  Erken hamilelikte çoğu ünite vajinal probla inceleme yapmayı tercih eder. Mamafih, her iki probunda kullanımı bazı durumlarda gerekli olabilir. Bazı özel durumlar hariç, vajinal probun kullanımı, ilk trimestrden sonra gerekli değildir.

  ULTRASON, PLASENTA VE AMNİYOTİK SIVI
  Ultrason ekranı fetustan başka bir şeyi gösterir mi?
  Evet. Hamilelik tetkiki sadece fetusa bakmakla sınırlı değildir. Hamileliğin ikinci yarısında, ultrason ekranı plasentanın konumunu belirlemek için, amniyotik sıvı miktannım kontrol etmek için ve pelvis ile karnın diğer bölgelerini incelemek için - özellikle yumurtalık ve böbrekler - kullanılır.

  Neden plasentanın konumu önemlidir?
  Çünkü bazı plasentalar aşağıda olabilir. Bu durum da doğum zamanını ve şeklini etkileyebilir.
  Plasentanın aşağıda olması, "Plasenta prevya" durumu (plasentanın doğum kanalı girişini tıkaması), hamilelik süresince kanamaya neden olabilir. Bu, bazen acil doğuma neden olabilir. Kanama olmasa bile, plasenta aşağıda ise, büyük ihtimalle, doğumun sezaryenle gerçekleşeceğini ifade eder. Ultrason ile yapılan teşhise göre hamilelik bakımı ve doğum zaman ve şeklinin belirlenmesi rahatça yapılabilir.

  Amniyotik sıvı miktarı neden önemlidir?
  Amniyotik sıvıda anormallik (miktarın az veya çok olma durumu), hamilelikte problem yaratabilir. Ultrason ekranı sayesinde, doktor sıvıdaki anormallikleri fark edebilir, incelemede fetusun sağlığını gözlemlemede ve altı çizilecek noktalan teşhis etmede kullanılır.

  Aşağıda olan bir plasentanın 18-20 haftalarda plasenta prevya olduğu belirlenebilir mi?
  Hayır. Bu aşamada plasentanın aşağıda olması %30-40 kendini gösterir. Hamileliğin sonlarında %50 belirti verir.
  Plasenta hareket etmez. Hamilelik ilerledikçe rahmin büyüme şekli plasentanın aşağı segmente inmesi neden olur. 20. hafta gibi plasenta prevya gibi bir durum henüz yoktur, genellikle 26-28 . Haftalardan sonra bu tanı kesinleşir.

  Yazının Kaynağı: Dr. joe Kabyemela- Dr. Leanne Bricker ( Hamilelik ve Doğum Hakkında Tüm Soru ve Cevaplar)


  Paylaş
  Ultrasonda Ne Görülebilir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ultrason görüntülerinde bebeğe dair merak edilen hemen hemen her şey öğrenilmektedir. Bebeğin sağlık durumu ve cinsiyeti başta olmak üzere öğrenildiği gibi renkli ultrasonda da bebeği siyah beyaz yerine daha canlı görmek mümkün.