Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelik - Gebelik ve kanama Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelik - Gebelik ve kanama

  Reklam
  GEBELİKTE ADET KANAMASI (ÜSTÜNE GÖRME) OLUR MU?
  Bir dereceye kadar adetin göstergesi olan rahimden kanama bazen gebe kalındıktan sonra olabilir. Adeti anımsatan ve bazen yanlışlıkla menstruasyon olarak yorumlanan, bir iki kanamalı akıntı dönemi gebeliğin ilk yarısında hiç de nadir olmayan bir durumdur. Gebeliklerin %25'inde ilk üç ayda kanama gözlemlenmektedir. Gebeliği boyunca her ay düzenli adet gördüğünü ifade eden kadınlarda, bu kanamaların aslında adet kanaması olmadığı gebelikle ilişkili anormal kanamalar olduğu gösterilmiş olup bu durumlarda mutlaka hekim değerlendirmesi gereklidir.

  GEBELİKTE KANAMAYA DİKKAT!!!

  Vajinadan gelen her kanama gebelikte anormal olarak değerlendirilmeli, bu durumunun çeşitli gebelik problemlerinin görülme oranları arttığı için mutlaka hekim değerlendirilmesi yapılmalıdır.
  Gebeliğin son 3 ayında kanamalar gebeliklerin %2 - 6'sında karşılaşılan bir sorundur. Bu kanamanın sebebi plasentanın ayrılması; plasentanın önde yerleşmesi; doğum eyleminin başlaması; rahim ağzında yara, iltihap, polip, kanser; travma ve rahim yırtılması gibi birçok neden olabilir. Bu nedenlerden özellikle iki tanesi anne ve bebek için aciliyet ve hayati tehlike arz eder.
  Plasentanın rahimden erken ayrılması (ablasyo plasenta) yaklaşık 120 doğumda 1 görülür. Anne yaşının ileri olması, çok fazla sayıda doğum yapmak, kötü beslenme, gebelik hipertansiyonu, gebenin karnına darbe, kokain ve tütün kullanımı durumlarında daha sık görülür.
  Plasentanın önde yerleşmesi (plasenta previa) 200 - 250 doğumda 1 görülür. Daha önceden sezaryen ile doğum, ileri anne yaşı ve çok sayıda doğum yapmış olmak görülme sıklığını arttırır. Kanamanın şiddeti, gebeliğin haftası ve bebeğin etkilenip etkilenmediği tedavi şeklini belirler. Çok büyük miktarlarda kanamalar çok kısa süre içinde gelişebileceğinden gebeliğin son 3 ayında kanamanız olması halinde miktara bakmadan mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

  Dr.Jinekolog


  Paylaş
  Hamilelik - Gebelik ve kanama Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gebelikte görülen kanamaları normal görmek doğru değildir. Düzenli olarak her ay kanama gören bayanlar adet olarak düşünseler de bu durumu doktorlarıyla paylaşmaları gerekir.