Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelik şikayetleri gebelik sorunları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelik şikayetleri gebelik sorunları

  Reklam
  Hamilelik şikayetleri gebelik sorunları  Gebelik dönemi hiç bir zaman sıfır yakınma ile rahatça geçirilecek bir dönem değildir.Gebeliğin mekanik ve hormonal yansımaları az yada çok mutlaka yaşam konforunu azaltan şikayetlere yol açacaktır. Bunları başlıklar halinde inceleyelim

  BULANTI
  Hamileliğin en önemli belirtilerinden biri bulantıdır.Az yada çok her hamile kadında bulantı görülür. Bulantıların en belirgin olduğu dönem 7. gebelik haftası civarıdır.Eğer bu sadece bulantı olarak kalıyorsa tedavi gerekmez.Fakat bu duruma kusmalar eklenmişse ve kilo kaybı varsa mutlaka tedavi edilmelidir.Bulantılar bilhassa sabahları daha belirgindir.13-14. gebelik haftasına kadar sürebilir.Sonra kendiliğinden geçer.Bu haftadan sonra görülen bulantıların sebebi gebelik dışı faktörler olabilir.Gebelikte kokulara karşı hassasiyet artışı ve gebeliği koruyan hormonal değişimlerin vücuttaki etkisi bu durumun sebebi olarak kabul edilmektedir.  İŞTAH
  Hâmile kadınlarda iştah değişimleri sıkça görülür. Bu genellikle artış şeklindedir. Bazen garip yeme alışkanlıkları gelişebilir.Örneğin toprak, kil gibi yenmesi uygun olmayan yiyecekler ya da mevsiminde bulunmayan örneğin kışın karpuz isteme gibi .Gebe yeme konusunda çok fazla baskı altına alınmamalı ancak aşırı kilo almasına neden olabilecek unlu ,şekerli gıdalar aşırı baharatlı ,tuzlu ve acı yiyecekler kısıtlanmalıdır.Gaz yapıcı ve yağda kızartılmış yiyecekler de rahatsızlık hissi verebileceğinden yine sınırlı miktarda tüketilmelidir.Meyve,sebze,salatalar,et,balık,tavu k,sulu gıdalar,süt ve süt ürünleri açık çay serbesttir.Bu tip gıdalar kabızlığın önlenmesindede faydalıdır.

  SIK İDRARA ÇIKMA
  Bilhassa gebeliğin ortalarından itibaren idrar çıkmasına belirgin bir artış olur.Bunun sebebi böbreklerin %50 oranında daha fazla idrar yapmasıdır.Son aylarda bebeğin büyümesi ve idrar kesesinin kapasitesinin azalmasıyla hem daha fazla idrar yapılır ve idrara gitme sıklığı çok artar .Bu tümüyle gebeliğin kendi tabiatında olup tedavi gerektirmez.Ancak idrar yaparken yanma hissi oluyorsa bu idrar yolu enfeksiyonu bulgusu olabilir.

  BACAKLARDA VARİS
  Gebelikte artmış karın içi basınç nedeniyle damarlar baskı altında kalır.Bu nedenle bacaklarda ve vücudun çeşitli yerlerinde kan damarları görünür hale gelir.Bu durum doğumdan sonra büyük oranda geriler.Bazen kısmen de olsa kalıcı olabilir.Tekrarlayan gebeliklerde bu durum gittikçe ağırlaşabilir.Gebelik süresince fazla ayakta durmak istirahat sürelerini uzun tutmak ve mümkün olduğunca bacakları yatarken yastıkla desteklemek faydalıdır.Varis çorabı genelde tavsiye edilmez.Bunun yerine kısa yürüyüşler daha iyidir.

  HEMOR0ID
  Kabızlık ve artmış karın içi basıncı anüs çevresinde memebaşı gibi çıkıntılar oluşturabilir.Bunlar ağrılı ve bazen kanamalı olabilir.Çok rahatsızlık verebilir.Doğumla birlikte genellikle gerilerler.Bazen doktorun müdahalesini gerektirecek kadar rahatsızlık verici olabilirler.

  NEFES DARLIĞI
  Eğer altta yatan herhangibir kalp yada akciğer hastalığı yoksa bu durum bilhassa gebeliğin son haftalarında normaldir.Fazla kilo alınmışsa ya da bebek iriyse daha sık görülür.Çünkü akciğerler ve kalp sıkıştırılmaktadır.Bu durum doğumdan sonra geçer.Yorucu işlerden uzak durmalıdır.

  KÜÇÜK AKINTILAR
  Sulu bir akıntı tüm gebelik boyunca normaldir.Vajeni enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi de vardır.Akıntı kokulu ise kaşıntı yapıyorsa ya da beyaz parçacıklar halinde geliyorsa bu enfeksiyon bulgularıdır.Tedavi edilmelidir.
  DİKKAT: Hâmileliğin ikinci yarısında idrara çıkıldığı zaman id-rar yollarında yanma hissedilir, idrarın rengi de değişir ise; bu ciddi bir rahatsızlık işaretidir. Aynı zamanda mide bulantısı, baş dönmesi, beyin arka bölümünde ağrı ve göz kararması da var ise; mutlaka doktora gidilmelidir. Bu belirtiler, "hâmilelik toksemisi" dediğimiz ciddi bir hastalığın işaretleridir.
  Dr. Turgay Karakaya


  Paylaş
  Hamilelik şikayetleri gebelik sorunları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hamile bayanların, gebe kalmadan önce herhangi bir rahatsızlıkları yoksa hamilelikte yaşanan sıkıntılar olağandır. Bunlar; bulantı, kusma, iştah, bebeğin büyümesi ile bacaklarda varis oluşmasıdır.hamilelik şikayetleri