Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamileliğiniz uzadı mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamileliğiniz uzadı mı?

  Reklam
  Hamileliğiniz uzadı mı?  Hamilelik uzarsa, plasenta yaşlanır, daha kötü çalışır, cenine verilen destekler yetersizleşir ve bundan cenin çok acı çeker.

  Uzayan hamilelik erken doğumdan daha nadir bir sorundur (vakaların yüzde 2-3'ü), ancak çok ciddi olabilir ve sorun çıkarabilir. Ciddi olabilir çünkü hamilelik anormal olarak uzadığında çocuk acı çekme hatta rahimde ölme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Nitekim plasenta, anneyle çocuk arasındaki alışverişin gerçek fabrikası, hamileliğin sonuna dek çocuğa, ona gerekli olan besinleri ve özellikle oksijeni sağlar. Hamilelik uzarsa, plasenta yaşlanır, daha kötü çalışır, cenine verilen destekler yetersizleşir ve bundan cenin çok acı çeker.

  Pratikte, bir hamileliğin gerçekten uzayıp uzamadığını bilmek çok zordur. Doğum tarihini kesinlikle hesaplamanın hemen hemen olanaksız olduğunu ve birkaç günlük kaymaların çok yaygın olduğunu biliyoruz. Gerçekte, hamilelik, öngörülen tarihten 8-10 gün, hatta daha fazla uzarsa durum endişe vericidir.

  Doğum tarihinin geçmesi, kendisini size, bebeğin hareketlerinin net bir düşüşüyle hissettirebilir. Hekim, her gün ya da iki günde bir yapılacak ceninin kalp atışlarının incelenmesi (monitoring) ile, çocuğun acı çekip çekmediğine bakacaktır. Ancak rahim boynu yeterince açıksa, mümkün olabilecek amnioskopi, çocuk acı çektiğinde yeşile dönüşen sıvının değişimlerini gösterir.

  Bu bilgilerle donatılmış hekim, çocuk hamileliğin anormal uzamasından zarar görmesin diye, doğumu başlatma kararı alabilir.

  Doğumda çocuk çok gelişmiş diye nitelendirilir ve genelde özel bir görünüme sahiptir: Derisi zamanında doğan çocuğunkinden daha buruşuktur ve yağlı tabakadan hiçbir iz taşımaz. Yüzey tabakalarını atar, pul pul dökülür. Nihayet, tırnaklar anormal bir şekilde uzundur. Ancak normalde, çok gelişmiş çocuk, özel bakım gerektirmez.  Paylaş
  Hamileliğiniz uzadı mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hamileliğin süresi otuz sekiz hafta olmasına rağmen her zaman bu tarihte doğum olmayabilir. Hamilelerin geneli otuz sekiznci haftayı geçtikten sonra doğum yapmaktadırlar. fazla geciken bebeği sezeryan ile alınır.