Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelerde düzenli kontrol önemli Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelerde düzenli kontrol önemli

  Reklam
  Hamilelerde düzenli kontrol önemli


  Fırat Üniversitesi Fırat Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ünitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüsnü Çelik, gebelikte düzenli kontrollerin yapılmasının önemli olduğunu belirterek, tüm takiplerin gebelik öncesi başlaması gerektiğini söyledi.

  Çocuk sahibi olmaya karar veren her çiftin mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Hüsnü Çelik, "Kan gurubu uygunsuzluğu, diabet, hipertansiyon ve kalp hastalıklarının mutlaka gebelikten önce bilinmesi ve gerekli tedavilerin yapılması gerekir. Gebelik sırasında, ultrasonografinin yapılmasına ihtiyaç vardır. 11–14 ve 16–18 hafta arasında fotal anomalleri taranması yapılmalıdır" dedi.

  Doç. Dr. Hüsnü Çelik, "Düzenli kontroller sayesinde 18–20 hafta civarında fotal durum (bebeğin durumu) yüzde 98 doğrulukla net olarak ortaya konulabilmektedir. Bundan sonraki haftalarda özellikle gebelikte oluşan diabetin taranması 24–28 hafta arasında yapılmalı, 32. haftada fotal büyüme de problem olup olmadığını anlamak için mutlaka bir ultrasonografi yapılmalıdır. 30–36 hafta arasında on beş günde bir, 36–40 haftalık gebeliklerde ise haftalık doktor kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Düzenli takip yapılmadığı takdirde, gebelik zehirlenmesi durumu ortaya çıkabilir. Bu da üzücü sonuçlara neden olabilir" diye konuştu.  Paylaş
  Hamilelerde düzenli kontrol önemli Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sağlıklı ve rahat bir hamilelik geçirmek için düzenli olarak doktoruna giderek testlerini yapmalıdır. Diş rahatsızlığı hamilelikte sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu tür sıkıntıları doğumdan sonra da yaşamamak için kontrollere gitmek gerekir.