Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelikte ağız sağlığına dikkat Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelikte ağız sağlığına dikkat

  Reklam

  Hamilelikte ağız sağlığına dikkat


  Vücutta pek çok değişikliğin meydana geldiği hamilelikten ağız ve diş sağlığının da etkilendiği bildirildi. Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) Genel Başkanı Celal Korkut Yıldırım, toplumda, "Hamilelik döneminde bebeğin annenin dişlerindeki kalsiyum miktarını azalttığı, bu nedenle her bebeğin anneye bir diş kaybettireceği" şeklindeki inancın kesinlikle doğru olmadığını belirtti.

  Hamilelikte görülen kalsiyum kaybı ya da diş sorunlarının nedenlerinin farklı olduğunu ifade eden Yıldırım, hamilelik sırasında tüm vücutta olduğu gibi ağızda da bazı değişikliklerin olduğunu, ağız sağlığında yaşanan en önemli değişikliğin östrojen ve progesteron hormon düzeylerindeki artıştan kaynaklandığını söyledi.

  Yıldırım, artan hormon düzeyiyle birlikte dişler üzerindeki plak birikiminin de arttığını belirterek, plakların tedavi edilmemesi halinde bunun dişeti iltihabına neden olduğunu kaydetti. "Hamilelik gingivitesi" adı verilen bu durumda, dişetlerinin kırmızı, hacim olarak artmış, hassas ve kanamalı hale geldiğine değinen Yıldırım, gingivit (dişeti yangısı) olan bir kadının hamilelik sırasında bu rahatsızlığının şiddetinin artabileceğini vurguladı.

  Hamilelikte diş aralarının hergün diş ipiyle temizlenmesi gerektiğini dile getiren Yıldırım, şunları söyledi:

  "Hamilelik döneminde vücuttaki dengenin bozulması dişlerin çabuk çürümesine uygun ortam yaratır. Dengeli beslenmeyle birlikte C ve B12 vitamin destekleri, ağız sağlığının sürdürülmesi açısından önemlidir. Hamilelik planlanıyorsa veya hamile olunduğundan şüpheleniliyorsa dişhekimi ziyaret edilmelidir. İlk 3 aylık dönemde diş temizliği yaptırılması uygundur."

  Yıldırım, hamilelikte dişlerin daha çabuk çürümesinin bir nedeninin de, hamilelerin tatlıya, "abur cubur" olarak nitelendirilen gıdaları aşırı tüketmeleri, daha sonra da dişlerini fırçalamayı ihmal etmeleri olduğunu savundu.  Paylaş
  Hamilelikte ağız sağlığına dikkat Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hamilelik döneminde aksatmadan alınması gereken vitamin, protein ve minerallerin ağız ve diş sağlığı açısından da önem taşır. Dişler hamilelik döneminde etkilendiği için düzenli olarak diş doktoruna görünmekte fayda vardır.