Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelikte aşırı bulantı ve kusma Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelikte aşırı bulantı ve kusma

  Reklam
  Hamilelikte aşırı bulantı ve kusma

  Hamilelik süresi boyunca anne adaylarına rahatsızlık veren pek çok yakınma ortaya çıkabilir. Bunlardan biri bulantı ve kusma. En sık rastlanılan bu yakınma bazı durumlarda normalden daha ağır olabilir. Hamileye veya bebeğe zarar olmayan, ancak tedavi edilmesi gereken aşırı bulantı ve kusma hiperemezis gravidarum olarak da adlandırılır.

  Anne adaylarının yaklaşık olarak %50'si hamileliğin özellikle ilk aylarında bulantı ve kusma yakınmalarından şikayetçidir. Bu durum hamilelerin %0.5-1'inde çok şiddetli boyutlarda olabilir ve kilo kaybına yol açabilir. Hiperemezis gravidarum olarak adlandırılan bu yakınma tedavi gerektirir. Aşırı bulantı ve kusmanın bebeğe zarar olmaz. Sanılan aksine hiperemezis gravidarum bebekte gelişme geriliğine ve bebeğin düşük kilo ile dünyaya gelmesine yol açmaz. Aynı şekilde hamilelerde de aşırı bulantı ve kusma nedeniyle yüksek tansiyon, gebelik zehirlenmesi, düşük veya erken doğum gibi durumlar gelişmez.
  Hiperemezis gravidarum tedavisi

  Hamileliğinde aşırı bulantı ve kusma şikayeti olan anne adaylarına günde 3 yerine 6 öğün yemeleri önerilir. Ayrıca hafif ve kuru besinler tercih edilmeli. Sıvı alımı çok önemli. Özellikle yemek yedikten bir saat sonra sıvı alınmalı. Hiperemezis gravidarum'den yakınan anne adayları stresten uzak durmalı, mümkün olduğunca dinlenmeli. Yatak istirahatı hatta gerekli olduğu takdirde hastanede damar yolu ile beslenme verilebilir. Aşırı bulantı ve kusmanın önüne geçebilmek için bulantı giderici ilaçlarda alınabilir.

  Dr. Senai Aksoy  Paylaş
  Hamilelikte aşırı bulantı ve kusma Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hamilelikte yaşanan bulantı ve kusma çok normaldir. Fakat normalin üstünde sürekli mide bulantısı yaşayan kişilerin bu durumu hamilelikleri boyunca çekmek zorunda olmadıklarını bilmelidir. Mide bulantısı yaşayanlar midelerini bir saatten fazla boş bırakmasınlar ve çubuk kraker gibi tuzlu şeyler yemelidir.