Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelikte kabızlık problemi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelikte kabızlık problemi

  Reklam
  Hamilelikte kabızlık problemi


  Hamileliğinizle birlikte değişen vücut dengeleriniz, sindirim sisteminizi bile etkiler. Öyle ki, hamilelikte oldukça yaygın olarak görülen kabızlık problemini yaşamanız, uzmanlar tarafından olağan bir durum olarak kabul etmektedir. Tabii kabızlığınızın nedenini anlayabilmeniz için her şeyden önce, sindirim fonksiyonlarınızı bilmeniz gerekir.

  Tüm toplumumuzda kabızlığın görülme sıklığı %20 iken, hamilelerde bu oran daha yüksektir. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Ünalmışer: "Sindirim sistemi fonksiyonlarınızı bilmeniz, kabızlık konusunu anlamanızı kolaylaştırır." diyor.
  Sindirimin işleyişi

  Ağız yoluyla aldığınız besinler, yemek borunuzdan geçerek midenize ulaşır. Midenizde sindirimleri 3–4 saat sürer. Buradan ince barsaklarınıza geçen gıdalar, 4 saatlik zaman diliminde 6 metre uzunluğundaki ince barsaklarda sindirilerek, kalın bağırsağınıza geçer. Kıvamı suludur. Kalın barsağınızın başlangıç ve çıkan kısmında, besinlerdeki suyun %70'i emilir. Demek ki ağzınızdan aldığınız gıdalar, 7–8 saat sonra sindirilerek kalın barsağınıza ulaşır. Ortalama 1,5 metre uzunluğundaki kalın barsakta suyu emilen gıda artıkları, 14–16 saat sonra kalın barsağın son kısmı olan rektuma ulaşır. Kalın barsakta hareketler ince barsağa oranla çok daha yavaştır. Özetle; yediğiniz besinler, barsaklarınızdan sindirilerek, ortalama 21–24 saat sonra dışkılamanız üzere rektumunuzda birikir. Bazı sindirilmiş gıdalarınızı dışkı olarak 24 saatte atarken, büyük bir kısmını birkaç gün sonra atarsınız. Yumuşak kıvamlı dışkınızı, günde üç defa ila üç günde bir defa yapmanız normaldir, ancak bazı nedenlerle kalın barsak içinde sindirilmiş gıdanın uzun süre kalması, çok su kaybetmesi sonucu üç günden daha uzun sürede sert, küçük parçalar halinde zorlanarak dışkı yaparsanız, bu durumunuz kabızlık olarak tanımlanır.

  Dışkınızın dışarı atılımı

  Rektumunuzda dışkınız birikince, bağırsak duvarınızda gerginlik olur. Gerginlik sinirlerinizi uyarır, uyarı kuyruk sokumunuzdan omuriliğe iletilir. Omuriliğiniz, merkezi sinir sisteminin önemli bir bölümü olduğundan, makatınız etrafındaki kaslarınıza gevşeme ve kasılma komutunu verir. Böylece dışkılama işleminizi gerçekleştirirsiniz.

  Kabızlığa neden olan faktörler

  • Mekanik olarak barsak tıkanmasına sebep olan hastalıklar.

  • Barsağın yapısal hastalıkları.

  • Metabolik hastalıklar (Potasyum azlığı, kalsiyum fazlalığı, üre yüksekliği).

  • Endokrin hastalıklar (Tiroid bezinin az çalışması, böbrek üstü bezi hastalıkları).

  • Hamilelik.

  • Nörolojik hastalıklar (Parkinson hastalığı, multipl skleroz, psikolojik).

  • Bazı ilaçlar (Demir, idrar söktürücü, antidepressan, tansiyon ilaçları, antasid gibi).

  Hamilelikte kabızlık

  Hamilelikte kabızlık problemi oldukça sık görülen bir sorundur. Bu dönemde yaşadığınız kabızlığınızın nedeni, artan hormonlara bağlı, sindirim sistemi hareketlerinde yavaşlamadır. Ayrıca rahim büyüdükçe, kalın barsağın son kısmına baskı yapar. Bunlara ek olarak, hamilelikte az sıvı alınması, posasız yiyecekler tüketilmesi, spordan uzak, hareketsiz bir yaşam biçimi kabızlığa neden olur. O zaman hamileliğinizde kabızlık problemi yaşamamanız için şu hususlara dikkat etmek gerekir:

  • Posalı sebze ve meyveleri tercih edilin, çünkü bunlar bağırsak hareketlerinizi artırır.

  • Zeytinyağlı yemekler yiyin.

  • Bol su (günde 2.5-3 litre) için. Sabahları aç karnınıza bir bardak ılık su içmeniz barsak hareketlerinizi düzene sokar.

  • Kayısı, erik kompostosu, kuru incir laksatif etkisiyle, yumuşak kıvamda dışkı oluşumunuzu sağlar.

  • Kurubaklagiller, bulgur, yulaf ezmesi gibi posadan zengin besinlerin tüketimini artırılmalısınız.

  • Posalı ve lifli besinler tüketmeniz, düzenli tuvalet alışkanlığını kazanmanızı açısından çok önemlidir.

  • Hamileliğiniz boyunca düzenli egzersiz yapmalısınız. Özellikle her gün 1 saatlik yürüyüş yapmanız, kalp damar dolaşımınız ve sindirim sisteminizin fonksiyonları yönünden çok faydalıdır.

  • Kolalı ve kafeinli içecekler kabızlığınızı artırır. Kabızlığınıza bağlı olarak, anal fissür (makatta çatlak) hemoroid ortaya çıkabilir. Sabahleyin çay seviyorsanız yeşil çayı için.

  • Öğünlerinizde kepekli ekmeği tercih edin.

  Önerdiğimiz tüm bu maddelere dikkat ettiğiniz halde kabızlık sorununuz devam ediyorsa, doktorunuza danışarak, ilaç desteği isteyebilirsiniz.

  Hamilelikte kabızlığın nedenleri

  Diyetisyen Zerrin Aydın: "Kabızlık, barsak hareketlerinin az ve zor olması olarak tanımlanır. Dışkılamanın hacmi ve sıklığı kişiden kişiye değişmektedir. Defekasyonun gecikmesi veya dışkının sert, kuru ve çok zor olması da kabızlık (Konstipasyon) olarak kabul edilir. Normalde olması gereken dışkılama haftada 3–12 defa olarak değişmektedir. Bundan daha seyrek ve az dışkılama kabızlık belirtisidir." diyor ve hamilelikte kabızlığınıza neden olabilecek etkenleri sıralıyor.

  • Hamilelik hormonlarınız, barsak hareketlerinizi yavaşlatıcı etki gösterir.

  • Bazı yiyeceklere ilginizin azalması nedeniyle sebze, salata ve meyveyi az tüketmeniz.

  • Kilo artışınız nedeniyle hareketlerinizdeki zorlanmalarınız.

  • Bazı sağlık sorunlarınız nedenleri ile sınırlanmanız.

  • Beslenme düzeninizdeki değişiklikler barsak hareketlerinizi etkiler.  Paylaş
  Hamilelikte kabızlık problemi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hamilelik öncesi ile hamilelik sonrası kadın bünyesi ve vücudu aynı değildir. Hamilelik ile birlikte yenen yemekler değişebilir. Vitaminler tam alınmayabilir. Bu tür nedenlerden dolayı sindirim sitemi etkilenir ve kabızlığa yol açar.