Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Gebelikte yorgunluk Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gebelikte yorgunluk

  Reklam
  Gebelikte yorgunluk  Özellikle ilk üç aylık dönemde yorgunluk yaygın bir durumdur. Gebelik, tüm vücudunuzu etkiler ve bu da sizi yorgun hissettirir. Uykusuzluk sorunu yaşayan kadınlar bile gebe kaldıklarında akşam saat sekizde uykuya dalabilirler. Bunun nedeni hormonlarda olan değişiklikler olabilir. Özellikle progesteron hormonundaki yükselme fazladır. Bunun yanında iyi bir gece uykusu çekmekte de sorun yaşayabilirsiniz. Çünkü sık tuvalete gitmeniz gereklidir ve rahat değilsinizdir. Bulantı ve kusmalar da enerjinizi alacaklardır. Ayrıca gebeliğinizle ilgili endişeleriniz olabilir. Tüm bunları topladığınızda kendinizi sanki maraton koşusuna başlamış gibi hissedebilirsiniz.

  Ne kadar sürer?

  Kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle ikinci üç aylık döneme girildiği zaman kendinizi eskisi gibi hissedeceksinizdir. Ancak maalesef yedi ay civarında enerjinizi tekrar kaybetmeye başlayacaksınız. Çünkü taşıdığınız yük artmış, pek çok nedenden dolayı (sık tuvalete gitme, sırt ağrısı, midede yanma, bacak krampları ve bebeğinizin hareketleri gibi) uyku sorununuz olmuştur. İkinci üç aylık döneme gireli birkaç hafta olduğu halde halen halsizlik, yorgunluk hissediyorsanız ve kendinizde bir problem olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza danışın. Bazı kadınlarda bu durum, gebeliğin sonuna kadar devam edebilir. Ancak kansızlık veya depresyon gibi bir başka hastalığın altta yatıp yatmadığının araştırılması gereklidir.

  Neler yapılabilir?

  Artık her zamankine göre daha erken uyumaya gidin. Gün içinde de kısa şekerlemeler yapın. 15 dakikalık kısa bir uyku bile size iyi gelecektir. Bir ofiste çalışıyorsanız ve kapınızı kapatma imkanınız varsa başınızı masanıza koyarak biraz istirahat edin. Ya da boş bir oda bulun kendinize, arabadaysanız park yerinde koltuk sırtını indirerek uzanın. Randevuları kendinize göre ayarlayın. Gereksiz sosyal etkinliklerinizi iptal edin. Ev işlerinizi azaltın. Ev hanımı iseniz ve çocuklarınız varsa onları birine bırakıp biraz istirahat edin, uyuyun. Düzgün beslendiğinizden emin olun. Günlük 300 kalori fazladan almanız gereklidir. Ancak bu kaloriyi patates cipsi veya şekerlerden almamanız iyi olur.

  Sağlıklı beslenme için sebze, meyve, tahıl ürünleri, et ve süt ürünlerinden almanız şarttır. Abur cuburdan uzak durun. Öğün aralarında meyve veya yoğurt gibi sağlıklı gıdalardan tüketin. Kafeinli içecekleri azaltın ve bol bol su için. Günlük egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Gün içinde enerjinizin az olduğunu hissettiğiniz saatlerde egzersiz yapın. Fakat ağır olmayan orta zorlukta, örneğin kısa yürüyüşler gibi egzersizler yapın. Kendinizi iyi hissettirecektir. Gün içinde gevşemek için aralar verin. Bu sırada derin nefes alıp, verin. İlk üç ayda gelişen bu yorgunluk hali sizi üzmesin. Giderek azalacağını düşünün. Gebeliğinizin sonuna geldiğinizde ise anne olmaya yaklaşmışsınızdır ve artık bu uykuları da özleyeceksinizdir. O yüzden uyuyabiliyorken bol bol uyuyun.

  Op.dr. A.Murat Emanetoğlu  Paylaş
  Gebelikte yorgunluk Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allahım sizden razı olsun....