Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelik depresyonu Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelik depresyonu

  Reklam
  Hamilelik depresyonu  Kadınların yaklaşık yüzde 10 ile 20’si hamilelik döneminde bazı depresyon belirtileri ile mücadele ediyor. Ve bu kadınların yaklaşık olarak 4’te 1’i majör depresyon geçiriyor. Depresyon her 4 kadından 1’inin hayatının bir döneminde etkileyen bir duygu durum bozukluğudur. Dolayısıyla bu hastalığın, hamilelik dönemindeki kadınları da yakalaması şaşırtıcı değildir.

  Hamilelik sırasında geçirilen depresyonun sıklıkla teşhis edilmemektedir, çünkü herkes bunun hormonal değişikliklerin bir sonucu olduğunu düşünüyor. Oysa bu düşünce hem anne hem de bebeğin sağlığı açısında önemli sakıncalar doğurabilir. Depresyon hamilelik sırasında da tedavi ve kontrol edilebilen bir hastalıktır, ancak ilk adım olarak yardım ve destek aranması, hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığı açısından büyük önem taşırmaktadır.

  Hamilelik depresyonu nedir?

  Hamilelik depresyonu ya da antepartum depresyon, normal depresyon gibi bir duygu durum bozukluğudur. Duygu durum bozuklukları, beyin kimyasındaki değişimleri içeren biyolojik rahatsızlıklardır. Hamilelik sırasındaki hormon değişimleri, beyindeki depresyon ve anskiyete ile direkt olarak bağlantısı bulunan kimyasal maddeleri etkileyebilir. Zor yaşam olayları da bu değişimleri artırarak hamilelikte depresyon yaşanmasına neden olabilir.

  Hamilelik depresyonun belirtileri

  Depresyon geçiren kadınların, aşağıda belirtilerden bazılarını, 2 hafta boyunca veya daha uzun süre yaşarlar:

  - Sürekli üzüntü hali

  - Konsantre olma güçlüğü

  - Çok az veya çok fazla uyuma

  - Genellikle haz veren aktivitelere olan ilginin kaybolması

  - Doğacak çocuğun istikbali ile alakalı karamsar düşünceler

  - Doğacak çocuğuna bakamama endişeleri

  - Ölüm, intihar veya ümitsizlik düşüncelerinin sürekli tekrarlaması

  - Anksiyete, huzursuzluk

  - Suçluluk veya değersizlik duyguları

  - Yeme alışkanlıklarında değişimler

  Hamilelik depresyonunun olası tetikleyicileri nelerdir?

  Anne adaylarının bu depresyonu tetikleyici nedenleri:

  - İlişkilerde sorunlar, evliliğin geleceği ile ilgili kaygılar

  - Doğacak çocuğun özürlü olabilme ihtimalleri

  - İstenmeyen hamilelik durumları

  - Ailede veya kişide depresyon geçmişi

  - Daha önce yaşanan düşükler

  - Stresli yaşam olayları

  - Hamilelikte komplikasyonlar olması

  - Travmaya maruz kalmak

  Hamilelik depresyonu bebeğe zarar verir mi?

  Tedavi edilmeyen depresyon halinin, anne ve bebek açısından bazı zararlara neden olabilmektedir. Tedavi edilmeyen depresyonun; kötü beslenme, alkol alma, sigara içme ve intihar davranışı gibi erken doğum, düşük ağırlıklı doğum ve bebekte gelişimsel sorunlara neden olabilecek davranışlara yol açabilir. Sıklıkla depresif hisseden bir kadının, kendisine ve gelişmekte olan bebeğine bakmak için gerekli gücü ya da isteği bulamamaktadır. Bu durumda da bebeğin gelişimi olumsuz etkilenebilmektedir.

  Hamilelik depresyonu nasıl tedavi edilir?

  Hamilelik döneminde depresyon geçirmekte olduğunu düşünen bir anne adayının, mutlaka yardım alması gerekir.

  Anne adayının yaşadığı semptomlar ve bunlarla mücadele konusunda doktoruna bilgi vermesi gerekir.

  Hamilelik depresyonu geçiren kadınlar için tedavi seçeneklerini şöyledir:

  - Destek grupları

  - Özel psikoterapi

  - İlaç tedavisi

  - TMS tedavisi

  Semptomların ağır olduğu durumda, doktorun acil olarak ilaç tedavisine başlamayı tercih edebilir. Hamilelik sırasında kullanımının güvenli oluşu kanıtlanmış ilaçlar mevcuttur. Anne adayı ve bebeği açısından en güvenli ve en yararlı tedavi yönteminin ne olabileceği konusunda doktorunuzla konuşmalısınız.


  TMS tedavisi iyi bir seçenek

  Hamilelik esnasında antidepresan ilaçların kullanımı birçok açıdan fetus için zararlı olabilir. Bu bakımdan eğer ilaç tedavisi olacaksa bunun iyi seçilmesi gerekir. Son zamanlarda TMS tedavisinin, hamilelik depresyonunda da iyi bir seçenek durumundadır. Zira TMS uygulaması hem antidepresan etki göstermekte, hem de anneye ve karnındaki bebeğe yönelik bir yan etki göstermemektedir. Bu nedenle hamilelik depresyonunda olup ilaç kullanmak istemeyenler için, TMS iyi bir seçenek konumundadır.

  Depresyonla asla tek başınıza mücadele etmeyin. Unutmayın, bebeğinizin de sizin yardım ve tedavi görmenize ihtiyacı var.

  Nöroloji Uzmanı Mehmet Yavuz  Paylaş
  Hamilelik depresyonu Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hamilelikte görülen depresyonlar adet gelmeden bir hafta önce yaşanan sıkıntıların benzeridir. Mide bulantısı, halsizlik, isteksizlik gibi nedenlerin aynısı hamileliğin ilk aylarında da görülebilir.