Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan 10 adımda sağlıklı hamilelik Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  10 adımda sağlıklı hamilelik

  Reklam
  10 adımda sağlıklı hamilelik  Hamilelik bir kadının hayatındaki en önemli dönemlerden biridir. Fiziksel ve ruhsal yönden birçok değişiklik anne adayını bekliyor. Değişikliklere hazır olursanız bu dönemi büyük bir keyifle geçirmeniz mümkün. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr.Aytuğ Kolankaya’nın 10 önerisi ile hamileliğiniz harika geçecek.

  1-Folik asit alın

  Folik asit kullanan annelerin bebeklerinde nöral tüp defekti olarak bilinen beyin-sinir sistemi anomalilerini azaltıyor. Bu açıdan folik asit açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler, tahılca zenginleştirilmiş kahvaltılıklar, kepekli ekmek, meyve suları sizin için ideal olacaktır. Ayrıca doktorunuzun tavsiye edeceği bir ilacı da kullanmanızda fayda var.

  2-Sağlıklı beslenin

  Günde 5 porsiyon meyve ve sebze ile 1 porsiyon et ve balık yemelisiniz. Karbonhidrat ihtiyacınızı tam tahıllı ekmek makarna ve bulgur gibi kompleks karbonhidratlardan sağlamaya çalışın. Balıklar ve koyu yeşil yapraklı sebzeler bebeğinizin göz sağlığı ve beyin gelişimi için gerekli. Demir zengini yiyecekleri tercih edin. Süt, yoğurt, peynir, tereyağı ve tabi ki suyu asla ihmal etmeyin.

  3-Bu yiyeceklerden uzaklaşın

  Taze ve pastörize edilmemiş peynir ve çiğ yumurta yemeyin. Ciğer ve ciğer ürünleri fazla alındığında bebeğinize zarar verebilir. Gebeliğin ilk 3 ayında yapay tatlandırıcılardan uzak durun. Günlük çay kahve tüketimini 1’er fincanla sınırlayın.

  4-Sigara içmeyin

  Araştırmalar gösteriyor ki, sigara içmek bebeğinizin folik asit, B ve C vitaminlerinin emilmesini engelleyebilir ve bu da hamilelikte değişik hastalıklara sebep olabilir.

  5-Alkol almayın

  Her ne kadar bazı otoriteler haftada 1 veya 2 kere alınan 1 kadeh şarabın kabul edilebilir bir miktar olduğunu söylese de, bazıları da kesinlikle içki içilmemesini söylüyorlar.

  6-Hamileliği saklamayın

  Sizi ve bebeğinizi risk altında bırakabilecek bir mesleğiniz varsa işvereninizi de haberdar etmeniz gerekecektir. Fiziksel güç gerektiren bir işte çalışıyorsanız düşük riskine karşı dikkatli olmalısınız.

  7-Toksoplazmosisten kaçının

  Kedi gibi hayvanların tükürük, dışkı ve diğer salgılarıyla insana geçen hastalık olan toksoplazmosis doğmamış bebeğinize zarar verebilecek bir enfeksiyondur. Bu yüzden çiğ et ve şarküteri ürünlerinden uzak durun.

  8-Doktorunuza başvurun

  Hamileliğinizin farkına varır varmaz, ideal olarak 12.haftadan önce doktorunuza başvurun. Doktorunuz size; alınması gereken önlemler, yapılacak testler, işlemler ve doğum tarihi gibi konularda yardımcı olacaktır. Sorabildiğiniz kadar soru sormaktan çekinmeyin.

  9-Ruhsal değişikliklere hazır olun

  İlk aylarda gebeliği kabullenememe, içe dönüklük gibi ruh hallerine girebilirsiniz. İlerleyen aylarda vücudunuzdaki değişiklikler utanma duygusu yaratabilir. Cinsel isteğiniz azalırken, son aylarda doğum korkusu yaşayabilirsiniz.

  10-Kilo artışını kontrol altında tutun

  Kilo alımının normalden çok az veya çok fazla olması anne ve bebek için bir takım olumsuzlukları da beraberinde getiriyor. Anne adayının gebe kalmadan önceki vücut kitle indeksine göre değişmek üzere beklenen 9 ila 16 kg alınmasıdır.  Paylaş
  10 adımda sağlıklı hamilelik Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allahım razı olsun.Bilgilendirme için MEVLAM RAZI OLSUN...