Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu

  Reklam
  Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu


  Hamilelikte en çok karşılaşılan bakteri nedenli hastalıklardan biri idrar yolu enfeksiyonudur. Hiçbir yakınma belirtisi vermeden sizi ve anne karnındaki bebeğinizi ciddi şekilde etkileyebilir. İdrar yolu enfeksiyonu için en önemli risk faktörü, idrarınızda belirti vermeyen bakteri varlığıdır. Aslında hamileliğiniz, idrarınızda belirti vermeyen bakteri varlığınızın ortaya çıkmasını tetiklemez ama şu bir gerçektir ki, böyle bir durum sonrasında enfeksiyonunuzun idrar yollarınızın üst kısımlarına (örneğin; böbreklere) yayılması ve ciddi problemlere yol açması daha muhtemeldir. Kadınlarda erkeklere oranla, anatomik farklılıklardan kaynaklanan nedenlerden dolayı, enfeksiyon oranları daha yüksektir. Bunun nedeni ise; kadınlarda mesaneden idrar çıkış bölgesine kadar olan mesafenin kısa olması, idrar çıkış bölgesinin yüksek bakteri sayılarına sahip anüse ve vajinaya olan yakınlığıdır. Ülkemizde bu konuda sağlıklı istatistiksel verilere maalesef sahip değiliz. Gelişmiş ülkelerde idrarda belirti vermeyen bakteri varlığı %2-7 arasındadır. Bilenen önemli risk faktörleri düşük sosyoekonomik düzey, şeker hastalığı, bazı kalıtsal kan hastalıkları ve hamilelik öncesi dönemde tekrarlayan idrar yolları enfeksiyonu varlığıdır.

  Hamileliğinizde geçirdiğiniz idrar yolu enfeksiyonu ciddi sorunlara neden olabildiğinden uzmanlar tarafından önemsenmektedir. Hele ki tedavisini geciktirirseniz; düşük doğum ağırlıklı bebek, erken doğum tehdidi, prematür bebek, hipertansiyon, kansızlık, amniyon sıvısının enfeksiyonu ve böbreklerinizde kalıcı hasara yol açabilir.

  İdrar yolu enfeksiyonunun belirtileri

  Çoğu zaman hiçbir belirti vermeksizin, şans eseri kontrol vizitelerinde saptanan idrar yolu enfeksiyonlarının önemli belirtileri arasında, idrar yaparken yanma hissi, ateş yükselmesi, yeni başlangıçlı bulantı, kusma ve böbreklere yakın bölgedeki ağrıları sayabiliriz. Bu tür yakınmalarınız varsa, doktorunuza durumu anlatarak, uygun inceleme ve tedavinize hemen başlanmalıdır.

  Uygun tedavi takibi

  Aslında farketmediğiniz takdirde hem bebeğiniz hem de sizin için ciddi sorunlara yol açma potansiyeline sahip olan idrar yolu enfeksiyonu, uygun tedavi ve takip protokolleri ile rahatlıkla aşılabilir. Bunları özetleyecek olursak:

  • Hamileliğinizin ilk 3 ayı içindeki muayene döneminizde, idrar kültürü yaptırmalısınız.

  • Belirti vermeyen her bakteri varlığınız uygun şekilde tedavi edilebilir.

  • Yeterli sıvı tüketmelisiniz (3 litre/gün)

  Hamileliğiniz öncesi tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu öykünüz varsa, idrar kültürü taramanızın ilk sonuçları normal çıksa bile, hamileliğiniz boyunca devam ettirmelisiniz.

  Antibiyotik kullanımı

  Doktorunuz tarafından reçete edilen antibiyotikleri kullanırken endişe duyabilirsiniz. Hatta bazı hamileler bu korkuları nedeniyle, doktorları tarafından önerilen antibiyotiklerini hamilelikleri süresinde zararlı olabileceği endişesi ile ilaçları erken kesmekte ya da hiç kullanmamaktadır. Eğer siz de doktorunuzun reçete ettiği ilaçları bu endişeniz nedeni ile almazsanız, erken dönemde hastalığınız tedavi edilip, geçecek iken, tam tersi ilerleyerek istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Lütfen şunu unutmayın, doktorunuza güvenmelisiniz. Sonuçta o, bu konuda uzun yıllar eğitim almış ve güncel tıbbi gelişmeleri yakından izleyerek, size en uygun şekilde yardımcı olmaya çalışmaktadır. Doktorunuzun size önerdiği mevcut antibiyotik grupları, anne ve bebek açısından deneysel çalışmaları tamamlanmış ve yararlılığı kanıtlanmıştır. Ayrıca, yan etki profilleri oldukça güvenli ilaçlardır.

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr.I.Burak Gültekin  Paylaş
  Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İdrar yolu enfeksiyonları bayanların genelde farkında olmadığı test kontrollerini yaparken öğrendiği bir hastalıktır. Gecikmesi veya ertelenmesi ile sorun büyür uzmanlara danışarak tedavi edilmesi gerekir.