Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelikte yapılması gereken testler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelikte yapılması gereken testler

  Reklam
  Hamilelikte yapılması gereken testler


  Anne ve bebeğin bütün bir gebelik boyunca belirli aralıklarda takip edilmesi çok önemlidir. Bu sayede bebeğin doğuma kadar gelişimi izlenmiş olur. Var olabilecek yapısal bozukluklar erken gebelik döneminde saptanabilir ve gerekli durumlarda anne karnındayken tedavi edilebilir. Ayrıca annede olan, gebelik esnasında şiddetlenebilecek hastalıklar ya da gebeliğe bağlı ortaya çıkabilecek sorunlar saptanır, gerekli önlemler alınıp tedavileri yapılır. İlk muayene anne adayının gebe olduğunu fark eder etmez hekimine başvurması esnasında gerçekleşir. Bu ilk muayenede hem bebek hem de anne için risk faktörleri saptanır. Anne adayı gebelik takip planı ve çerçevesinde yapılacak olan muayene ve testler konusunda bilgilendirilir. İlk ya da erken dönem muayenede gebeliğin varlığı kesinleştirildikten sonraki aşamalar şunlardır:

  • Vajinal muayene ve ultrasonografi ile gebelik yaşı saptanır. Vajinal ultrasonografi ile son adetin ilk gününden sonraki 5–6. haftada uterus içinde gebelik kesesi, 7–8. haftada bebeğin kendisi ve kalp aktivitesi görülür. Ayrıca dış ya da çoğul gebelik olup olmadığı, rahim ve yumurtalıklarda miyom, kist gibi kitlelerin varlığı saptanır.

  • Anne adayından varsa önceki gebeliklerle ilgili bilgiler alınır. Önceki gebelikte ortaya çıkan şikayetleri sorulur. Anne adayının daha önce geçirdiği hastalıklar, üreme sistemi ile ilgili geçirdiği ameliyatlar, sürekli kullandığı ilaçlar, sigara ve alkol kullanımı, eşi ile olan akrabalık ilişkisi, eşiyle birlikte ailelerinde kalp, şeker ya da kalıtsal hastalıkların olup olmadığı öğrenilir.

  • Anne adayının fizik muayenesi yapılır. Kan basıncı, vücut ağırlığı, boyu ölçülür. Meme, ödem, varis kontrolü yapılır.

  • Laboratuar tetkikleriyle anne-baba adaylarının kan grubu belirlenir ve bebekteki kan uyuşmazlığı riski saptanır. Anne adayının hepatit ve kızamıkçık geçirip geçirmediğini saptayabilmek için gerekli testler yaptırılır.

  11–14. haftalar arasında yapılan muayene ise; ense kalınlığı, burun kemiği varlığı ve bebekteki büyük anormalliklerin tespiti için yapılır. Ultrasonografi ile kafa çapı, baş-popo mesafesi ölçülür. Bebeğin midesi, idrar torbası, kolları ve bacakları, elleri ve ayakları, burun kemiğinin varlığı görülür. Omurgası ve karın duvarının yapısı incelenir. Ense kalınlığı ölçülür.

  Ense kalınlığının artışı Down Sendromu, kalp anomalileri ve genetik hastalıkların ilk belirtisi olabileceği için anne karnında bakılan Beta-HCG ve PAPP-A hormonları değerlendirilerek risk hesaplanır. Bu tarama testi ile Down Sendromlu bebeklerin yüzde 97’si saptanabilir.

  22–24. haftalar arasında yine ultrasonografi ile bebeğin baş çapı, çevresi, karın çevresi, uyluk kemiği uzunluğu ölçülerek gebelik gelişimi değerlendirilir. Kalp, mide, böbrekler, idrar torbası, kollar, bacaklar, eller, ayaklar, omurga, yüz ve dudaklar, kafa içi yapıların varlığı görülür. Rahim damarlarının akımları incelenerek ilerleyen gebelik haftalarında preeklampsi ve bebeğin gelişme geriliği görülebilir. 50g glukoz tarama testiyle şeker hastalığı taraması yapılır. Kan şeker düzeyi 140 mg/dl ve üzerindeyse oral tolerans testi yapılır ve sonuca göre tanı konur. Kan sayımı yapılarak kansızlık varlığı ve riski araştırılır.

  32–38. hafta gebelik muayenesinde baş, karın çevresi ve uyluk kemiği ölçülür. Plasentanın yerleşim yeri, bebeğin etrafındaki sıvı miktarı, bebeğin rahim içindeki pozisyonu belirlenir. HBSAg (-) saptanan ve aşı yaptırmamış gebelerde HBSAg testi tekrarlanır. Ayrıca kan basıncı, ağırlık ölçülür. Ödem ve varis varlığı araştırılır. 32. hafta muayenesi yine bebeğin büyümesini izlemek açısından önem taşır.

  Anne adayı hem kendisi hem de bebeğin durumunun belirlenmesi için toplam 5 kez mutlaka hekimi tarafından görülmelidir.

  Jinekolog Op. Dr. Cevher Önay  Paylaş
  Hamilelikte yapılması gereken testler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hamilelik döneminde ihmal edilmemesi gereken testler vardır. Bunlar doktor tarafından düzenli olarak yaptırılır. Hem annenin hem de beğenin sağlıklarının yerinde olup olmadığı tespit edilir.