Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelik Karpal Tünel Sendromu’nu tetikleyebilir! Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelik Karpal Tünel Sendromu’nu tetikleyebilir!

  Reklam
  Hamilelik Karpal Tünel Sendromu’nu tetikleyebilir!


  Tuzak Nöropati, vücudumuzun çeşitli yerlerinde görülen, yakınındaki anatomik yapıların sıkıştırması sonucu buradan geçen sinirin yaralanmasıdır. KTS, üst kolda en sık görülen tuzak nöropatidir. Median sinir, bilek kıvrımında bulunan karpal tünel denilen kanal içinden geçer. Baş, işaret ve orta parmağım avuç içine bakan yüzeyine dağılır. Çeşitli nedenlerle burada meydana gelen sıkışma sonucu KTS denilen hastalık meydana gelir.

  Karpal Tünel Sendromu’nu tetikleyen nedenler nelerdir?

  • El bileğinin tekrarlayan hareketi,

  • Bilek üzerine direkt baskı,

  • Titreşim yapan el aletlerinin uzun süreli kullanılması,

  • Yanlış pozisyonda bilgisayar kullanımı,

  • Romatoit artrit, şeker, hipotiroidi (tiroit bezinin az çalışması) gibi sistemik hastalıklar,

  • Müzisyenlik, teknisyenlik veya bahçe işleriyle uğraşma,

  • Hamileliğin ilerleyen devreleri.

  Karpal Tünel Sendromu hangi şikayetlerle ortaya çıkar?

  Geceleri uyuşuk el ile uyanma: En çok baş, orta ve işaret parmağında uyuşukluk, daha sonra bu parmaklarda oluşan, bazen kola yayılan ağrı başlangıç şikayetidir.

  Hastalık tedavi edilmezse özellikle el sıkmada zorlanma, eldeki eşyayı düşürmeler başlar. Daha ileri evrelerde tedavi edilmez ise, başparmağın el bileğine yakın avuç içi tarafındaki kasta erimeler başlar.

  Karpal Tünel Sendromu nasıl teşhis edilir?

  Hastanın anlatmış olduğu şikayetler ile tanı konur. KTS hastalığının kesin teşhisi, iyi bir nörolojik muayene ile başlar. Daha sonra boyun fıtığını ayırmak için, MRI istenir ve hastaya EMG (sinir iletim testi) tetkiki yaptırılır. Ayrıca sistemik hastalığı ayırmak için gerekli kan tetkikleri istenir (kan şekeri, tiroit hormon seviyeleri, kan sayımı). Bu verileri değerlendiren doktor, tanıyı kesinleştirdikten sonra hastalığın tedavisini planlar.

  Karpal Tünel Sendromu’nda tedavi nasıl uygulanır?

  Hastanın şikayetleri az ve yeni başlamış ise, öncelikle hastalığı tetikleyen şeker gibi sistemik hastalıklar varsa bunlar tedavi edilmeli, bunun için dahiliye uzmanından yardım alınmalıdır.
  Şikayetleri devam eden hastaya el bileğini doğal pozisyonda tutan atel takılır. Ağrı kesici ve bu bölgedeki ödemi azaltacak ilaçlar verilir. Bilek bölgesine steroid enjeksiyonları denenebilir.

  El bileğine yük veren ve median sinirin sıkışmasına sebep olan hareketler yasaklanır. Hastalarımızın yüzde 50’si bu tedaviden sonuç alınır ama dikkat edilmezse şikayetler tekrarlayabilir.

  Tedaviden sonuç alamayan hastalara lokal veya genel anestezi altında cerrahi tedavi uygulanır. 3–4 cm’lik bir kesi ile mikroskop altında sıkışan sinir üzerindeki bant açılır. Sinir, bu girişimle rahatlatılarak hastayı bezdiren şikayetlerden kurtulması sağlanır.

  Operatör Doktor Serdar Armağan  Paylaş
  Hamilelik Karpal Tünel Sendromu’nu tetikleyebilir! Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hak Teala sizden razı olsun...Önemli bilgiler...