Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Mutlu hamile olmak... Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Mutlu hamile olmak...

  Reklam
  Mutlu hamile olmak...


  Hamileliği sırasında çoğu kadının çevresinden daha fazla anlayış gördüğünü, yardım ve destek konusunda çevrenin daha cömert davrandığını biliyoruz. Bu anlayış ve destek aslında zaman zaman sıkıntılı anlar da yaşanabilen hamilelik sürecinin daha rahat geçirilmesine de yardımcı olmaktadır. Fakat her şeyin ötesinde çok önemli bir konu vardır: “Anne adayı mutlu mudur? Mutlu bir hamilelik mi yaşamaktadır?”.

  Bunu belirleyen bazı faktörler vardır:

  • Hormonların etkisi

  • Psikolojik değişim

  • Fiziksel değişim

  • Çevrenin etkisi

  Hamilelikte hormonların etkisi

  “Hamileliği başlatan da bitiren de hormonlardır.” dersek abartmış olmayız. Gebeliğin bütün gelişim süreçlerinden ve anne adayının yaşadığı bütün ruh hallerinden doğrudan doğruya hormonlar sorumludur.

  Özellikle ilk aylarda görülen mide bulantıları, halsizlikler, iştahsızlık ve isteksizlik gibi durumlar hep bu salgılanan hormonlardan kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla yoğun bir hormonal faaliyet içinde olan anne adayının bedeni, tamamen bebeği beslemek ve korumak amacıyla programlanmıştır. Bu nedenle anne adayının yaşadığı ani iniş çıkışları anlayışla karşılamak gerekir. Bazen ciddi sıkıntılara yol açabilen bütün bu farklı dönem ve tutumları hamilelik kaprisleri olarak yorumlamadan önce bu şekilde düşünmekte fayda vardır. Hamilelik sanıldığı kadar kolay bir süreç değildir ve anne adayını ciddi anlamda zorlayabilir, özellikle ilerleyen aşamalarda yorucu dönemler yaşatabilir.

  Hamilelikte psikolojik etkenler

  Hamilelik eğer istenen ve beklenen bir hamilelikse, psikolojik olarak daha rahat atlatılabilir ve fazla gerginliğe yol açmaz. Ancak anne adayının en büyük endişesi yaşadığı fiziksel değişimlerdir. Fiziksel değişime bakış açısını oluşturan duygu durumu tamamen psikolojiktir. Hamilelikte annenin bebeğiyle ilgili beklentileri ve kaygıları ve eğer sorunlu geçen bir hamilelik de varsa; “Hamilelik Depresyonu” olarak bilinen rahatsızlığı tetikleyebilir.

  Özellikle:

  • Devam eden ve uzun süren mutsuzluk, keyifsizlik hali,

  • Hiçbir şeyden zevk almama, isteksizlik,

  • Sürekli uyuma isteği,

  • Karamsarlık,

  • İçe kapanıklık,

  • Dikkatini toplamada sorun yaşamak,

  • Öfkeli ve sinirli olmak,

  • Aşırı hassasiyet ve alınganlık gibi duygu durumları varsa ilk olarak bu türde bir depresyon düşünülmelidir.

  Hamileliğin gerçekten önemli bir dönem olduğu unutulmadan bu sürecin sağlıklı ve mutlu olarak geçirilmesi çok önemlidir.

  Hamilelikte fiziksel etkenler

  Hamilelikte anne adayının fiziki görüntüsüyle çok yakından ilgilendiğini bilmek gerekir. Anne adayının zaman zaman endişeye kapıldığı durum bu fiziki değişimlerdir. Giderek kilo almaktadır ve aynadaki görüntüsü konusunda kaygı duyabilir. Vücudunun doğum sonrası eski formuna dönüp dönmeyeceği, eşinin kendisini yine çekici bulup bulmayacağı gibi fiziki görünümüyle ilgili bir takım sıkıntılar duyması normaldir ancak bunları sorun haline getiren bir anne adayının hamileliği çok da sağlıklı geçmeyecektir. Aslında özellikle emziren annelerin doğum sonrasında eski formlarına çok çabuk olarak döndükleri bilinmektedir. Dolayısıyla öncelikli amaç hamilelik sürecini sağlıklı ve keyifli geçirmek için gereken çabayı göstermek olmalıdır.

  Hamilelikte çevresel etkenler

  Anne adayı hamileliği sürecinde çocuğun cinsiyetinin ne olduğu, ne zaman doğum yapacağı, isim olarak ne düşündükleri gibi pek çok soruya defalarca yanıt vermek zorunda kalır. Bu sorular bazı zamanlar kendisini gergin hissetmesine neden olabilir. Ancak yakın çevre haklı olarak süreçle ilgili detayları bilmek isteyecektir. Bununla birlikte anne adayına akıl vermek, bir düşünce ya da duyguyu kabul ettirmeye çalışmak, bebeğiyle ilgili seçimlerinde gereksiz yönlendirmelerde bulunmak yanlış tutumlardır. Özellikle doğumla ve bebeğin sağlığıyla ilgili konulardan bahsederken olumsuz örnekler vermemeye özen göstermek gerekir. Bu bakımdan çevredeki bireylerin çok duyarlı olması gereklidir. Elbette bu konuda en büyük görev baba adayınındır. Hamilelikle ilgili bütün aşamalarda mutlaka eşinin yanında olması hem psikolojik hem de manevi anlamda destek olması büyük önem taşır. Bebekle ilgili alışverişlerde ve doktor kontrollerinde birlikte olmak, eşlerin arasındaki ilişkiyi güçlendirmesi bakımından da son derece yararlıdır. Anne adayının hissettiklerine karşı anlayışlı ve duyarlı olmak, doğacak çocuğun iki kişinin ortak çocuğu olduğunun bilinciyle hareket etmek ve annenin hassas olduğu konuları asla şaka konusu yapmamak gibi noktalarda dikkatli davranmak gerekir.

  Hamilelik her zaman yaşama şansınızın olmadığı gerçekten çok özel bir dönemdir. Yapılan araştırmalar, hamilelikleri sürecinde mutlu, keyifli, çevresiyle ve kendisiyle barışık, uyumlu ilişkiler yaşayan ve olumlu bir ruh hali içinde olan annelerin bebeklerinin de son derece mutlu ve uyumlu bireyler olduğunu göstermiştir. Dolayısıyla bu konuda çok dikkat ederek ve sadece hamileliğin keyfini alacak şekilde yaşamaya özen göstererek mutlu bir hamilelik dönemi geçirmeniz çok önemlidir.

  Psikolog Serap Duygulu  Paylaş
  Mutlu hamile olmak... Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Mevlam razı olsun....hamilelikte mutlu olmak,  gebelikte mutlu olmak,  mutlu hamile olmak,  hamilelik kaprisleri