Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelik - Hamilelikte C Vitamini Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelik - Hamilelikte C Vitamini

  Reklam
  Hamilelikte C Vitamini
  Hamilelik ve yüksek tansiyonla ilgili bir toplantıda açıklanan raporda C vitamini eksikliğinin damar sertliğine yol açtığı belirtildi.
  Hamile kadınlarda C vitamini eksikliğinin damar sertliğine yol açarak preeklampsiye (tansiyon artışıyla üre yükselmesi) yol açabildiği saptandı.
  Uzun zamandan beri C vitamininin preeklampsi riskini azalttığının bilindiğini anımsatan bilim adamları yeni araştırmayla bunu bilimsel açıdan kanıtladıklarını söylediler. Fareler üzerinde yapılan deneylerden alınan sonuçları açıklayan uzmanlar hamilelerde C vitamini eksikliğinin damarlarda esnekliği yok ettiğini hamile olmayanlarda aynı sonucun ortaya çıkmadığını söylediler.
  Pittsburgh Üniversitesi Magee-Womens Araştırma Enstitüsü uzmanlarından Dr. James M. Roberts C vitamini eksikliğinin hamilelerde damarlar üzerindeki olumsuz etkisinin preeklampsi riskinin ilk işareti olduğunu belirtti. Preeklampsi geçiren kadınların hamilelikten sonra da bazı hastalıklara yakalanma riski taşıdıklarına işaret eden uzmanlar risk grubunda özellikle 25 ve 35 yaş civarında yüksek tansiyon şeker hastalığı ve böbrek rahatsızlıklarının görülebileceğini söylediler.
  Uzmanlar her 6 dakikada bir kadının hamileliğin yol açtığı zorluklardan öldüğünü dünyada her yıl 3 milyon kadının yüksek tansiyondan kaynaklanan peeklamsiye yakalandığını bildirdi.

  alıntı


  Paylaş
  Hamilelik - Hamilelikte C Vitamini Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hamile bayanların hamile olmayan bayanlardan daha hassas olduğunu gösteren C vitamini eksikliği ile hamile bayanlarda damar sertliği görülürken hamile olmayan bayanlarda bu sorun görülmemiştir.