Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelik - Gebelikte Sigara Kullanımı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelik - Gebelikte Sigara Kullanımı

  Reklam
  GEBELİKTE SİGARA KULLANIMI

  Hamilelikte sigara içmek ceninin büyümesini yavaşlatır yeni doğduğunda bebeğin kilosu normalden az olur ve vücudun zararlı bakterilere karşı bağışıklılığı azalır. Düşük yapma ve erken doğum tehlikesi sigara içen annelerde her zaman büyüktür. Bunların yanında annenin kanından alınan oksijen'in sigara içiminden dolayı azalması uzun süreli olarak çocuğun vücutsal ve zihinsel gelişimini engellemektedir.
  Gebelik döneminde sigara içilmesi bebeğin akciğer gelişimini ve kapasitesini olumsuz etkileyerek bebeğin ileride akciğer problemleri ile karşılaşmasına neden olur. Gebeliklerinde sigara içen kadınların çocuklarında okul döneminde öğrenme güçlüğü tespit edilmiştir. Bunun da anne karnında bebeğin karbonmonoksit gazına maruz kalmasına ve beynine giden oksijenin azalmasına bağlı olduğu düşünülmektedir.

  Prof. Dr. Rıza Madazlı yaptığı açıklamada gebelikte sigara kullanımının hem anneye hem de karnındaki bebeğin sağlığına ciddi etkileri olduğunu belirterek "Düşük doğum ağırlıklı çocuk doğurma erken doğum plasentanın yerinden erken ayrılması ani çocuk ölümü sendromu ve okul çağında düşük performans ile ilişkili olduğu bildirilmektedir. Sigara içim sayısı artınca olumsuz sonuçların oranı da artar" diyor.
  alıntı


  Paylaş
  Hamilelik - Gebelikte Sigara Kullanımı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sigara yetişkin bireyleri etkilediği gibi daha yetişmekte olan bir bebeğin vücut ve zeka gelişimi konusunda ne kadar etkili olduğunu ve zararının büyüklüğünü doğumdan sonra önce zayıflığı ardından da zeka gelişimi göstermektedir.