Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelik - Hamilelikte dişlerin bakımı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelik - Hamilelikte dişlerin bakımı

  Reklam
  Hamilelikte dişlerin bakımı
  Hamilelik sırasında bebeğin kendisi için gerekli olan kalsiyumu annenin dişlerinden alarak annesinin dişlerinin çabuk çürümesine yol açtığı bu nedenle hamile annelerin diş kaybına uğradığı " düşüncesi tamamen yanlıştır.

  Hamilelik sırasında annenin dişlerinden kalsiyum kaybı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt yoktur. Bu dönemde bebeğin ve annenin kemiklerinin sağlıklı olabilmesi için annenin günlük 1200-1500 mg kalsiyuma gereksinimi vardır.

  Hamilelik döneminde kadın süt ve süt ürünleri ile yeşil yapraklı sebzeler gibi kalsiyum dan zengin gıdalar alarak kalsiyum gereksinimini karşılamalıdır. Eğer gıdalarla yeterli kalsiyum sağlanamazsa bebeğin gelişimi için gerekli olan miktar annenin kemiklerinden karşılanır.
  Dişlerden kalsiyum çözünmesi olmaz.

  Eğer iyi bir beslenme ile beraber yeterli ağız diş bakımı yapılırsa hamilelik döneminde normal dönemden farklı bir diş sorunu ile karşılaşılmaz.
  Hamilelik sırasında beslenme hem annenin hem de bebeğin genel sağlığı ve ağız diş sağlığı için oldukça önemlidir.

  Hamilelikte bebeğin diş gelişimi 5. ve 6. haftalarda başlar.

  Ağız ve diş sağlığı açısından tüm hamilelik döneminde:
  ACD vitaminleri ile fosfor ve kalsiyumdan zengin temel yiyecekler alan meyvalar ve sebzeler tahıl süt ve mandıra ürünleri ile ile et balık ve yumurta dengeli olarak alınmalıdır.
  Şeker mümkün olduğu kadar alınmamalı (özellikle yemek aralarında).
  Kurutulmuş meyve ve karemel gibi yapışkan şekerli yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

  alıntı


  Paylaş
  Hamilelik - Hamilelikte dişlerin bakımı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hamile bayanların vücut sağlıkları için almaları gereken vitaminlerden bir tanesi de kalsiyumdur. Kalsiyum eksikliğine bağlı olarak dişlerde sararma, ve çürüme görülür. Bunu engellemek için süt ve süt ürünleri tüketmeli ve doktor kontrollerini aksatmamak gerekir.