Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelik - Gebelikte Beslenmenin Önemi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelik - Gebelikte Beslenmenin Önemi

  Reklam
  Gebelikte Beslenmenin Önemi
  Gebelikte sağlıklı beslenmenin önemini tahmin etmek zor olmasa gerek. Çocuğun sağlam olarak doğması annenin beslenmesi ile ilgilidir. Annenin beslenmesinin doğan çocuğun sağlığı üzerindeki etkisini iki kademede incelemek mümkündür :


  Gebelikte Beslenme
  Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, gebelik öncesinde yetersiz ve dengesiz beslenmenin ölü ve anormal doğumları artırdığını göstermiştir. Çeşitli insan toplulukları üzerinde yapılan incelemeler de gebelik öncesi kronik olarak yetersiz ve dengesiz beslenenlerde ölü ve erken doğumların, vücut organları arızalı olarak doğanların ve doğduktan sonra hemen ölenlerin daha fazla sayıda olduğunu işaretlemektedir.
  Gebelik süresince yetersiz ve dengesiz beslenen topluluklarda ölü doğumların, gelişmeden doğanların ve doğardoğmaz ölenlerin sayısının yeterli ve dengeli beslenen topluluklara göre daha fazla olduğu çeşitli araştırmalarla gösterilmiştir.


  Paylaş
  Hamilelik - Gebelikte Beslenmenin Önemi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bebeğin gelişimini ve doğumdan sonraki sağlık durumunu etkileyecek aynı zamanda annenin hamilelik ve sonrası hastalık sorunları yaşamaması hamilelik döneminde sağlıklı ve yeterli bir şekilde beslenmesi gerekmektedir.