Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelik - Sigara dış gebeliğe neden olabilir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelik - Sigara dış gebeliğe neden olabilir

  Reklam




  Sigara dış gebeliğe neden olabilir
  Sigara içilmesinin dış gebeliğe zemin hazırladığı belirtiliyor.

  İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Faruk Buyru, sigara içilmesinin dış gebeliğe zemin hazırladığını bildirdi.

  Prof. Dr. Buyru, yaptığı yazılı açıklamada, 20. yüzyılın ilk yarısında iç kanamaya yol açarak anne ölümlerine neden olan dış gebeliğin son yıllarda arttığını belirtti.

  Her 100 gebelikten yaklaşık 2’sinin dış gebelikle sonuçlandığını kaydeden Buyru, "Bu oran son 30 yılda 4-5 kat artmıştır. Sigara içilmesi, tüpleri ilgilendiren iltihabi hastalıkların daha sık görülmesi gibi etkenler dış gebeliğe zemin hazırlamaktadır. Dış gebelik erken teşhis edilemezse ölüme bile neden olabilir" ifadesini kullandı.

  Gebeliğin rahim içi yerine, tüpler ve karın boşluğunda gelişmesinin "dış gebelik" anlamına geldiğini ifade eden Buyru, şunları kaydetti:
  "Dış gebeliğin oluşumunda normalde tüpler döllenmenin gerçekleştiği yerlerdir. Kadının yumurtası ile erkeğin spermi tüpün içinde karşılaşıp döllenme gerçekleşir, döllenen yumurta yani embriyonun rahim içine göç ederek yerleşmesiyle de gebelik oluşur. Embriyonun göçüne engel olan bir durum söz konusu ise dış gebelik riski artar."

  Buyru, dış gebeliğin erken teşhis edilmesinin çok büyük önem taşıdığını belirterek, gebeliğin ilk haftalarından itibaren doktor kontrolünün şart olduğunu bildirdi.


  Paylaş
  Hamilelik - Sigara dış gebeliğe neden olabilir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam




  Bayanların en hassas dönemlerini yaşadığı gebelik dönemleri bazı sıkıntıları beraberinde getirdiği için buna ek olarak sigara kullanıp bu sıkıntıları artırmak hem annenin hem de bebeğin sağlığını tehdit etmesi gerekir.