Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamileyken Vitamin hapı almanıza gerek var mı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamileyken Vitamin hapı almanıza gerek var mı

  Reklam
  Vitamin hapı almanıza gerek var mı?
  Hamileliğinizin 12. haftasına kadar her gün 400 mikrogram (mcg) tutarında folik asit hapı almanız gerekir. İdeal olarak, bu hapları hamilelikten önce almaya başlamış olmanız gerekir. Diyetinize yeşil sebzeler ve kahverengi pirinç, zenginleştirilmiş ekmek ve kahvaltı yemekleri gibi, folik asit içeren yiyecekler de dahil etmeniz gerekir.
  Folik asidin, ‘spina bifida’ denen belkemiği hastalığı gibi nöral kanal bozuklukları riskini azalttığı görülmüştür. Folik asidini, multivitamin hapı kullanarak almak isterseniz, içerdiği folik asidin doğru miktarda olmasına dikkat edin. Unutmayın ki birden fazla multivitamin hapı alacak olursanız, bunlarda bulunan diğer vitaminlerden aşırı dozda almış olabilirsiniz. Ayrıca her gün 10 mcg D vitamini içeren haplar da almanız gerekir. En iyi D vitamini kaynağı yaz güneşidir (ancak yanmamaya dikkat edin!).
  Dışarı çıktığınızda bütün cildinizi kapatıyorsanız özellikle D vitamini eksikliğiniz olabilir.


  Paylaş
  Hamileyken Vitamin hapı almanıza gerek var mı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Aşırı derecede demir, vitamin ve kalsiyum eksikliği olan ve bunu yiyeceklerle eşitleyemeyen bayanların vitamin takviyesi almalarında herhangi bir sakıncası yoktur.