Kıssalar Dini Hikayeler Öyküler ve Hadislerden ve Sahabelerden Öyküler Forumundan Huzeyfe’nin (r.a) ın ölüm döşeğindeyken Ensar'a söyledikleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Huzeyfe’nin (r.a) ın ölüm döşeğindeyken Ensar'a söyledikleri

  Reklam
  Huzeyfe (r.a.)’ın ağırlaştığını işiten arkadaşları, yakınları ve Ensar gece yarısı veya sabaha doğru onun yanına geldiler.
  Huzeyfe onlara vakti sordu.
  “Gece yarısı veya sabaha yakındır” dediler. Bunun üzerine Hz. Huzeyfe “Ben, beni ateşe götürecek sabahtan Allah’a sığınıyorum.
  Siz bana kefenim olacak kumaşı getirdiniz mi?” buyurdu.
  “Evet getirdik” dediklerinde de şunları söyledi:
  “Sakın kefenim hususunda aşırıya kaçmayınız. Çünkü eğer Allah katında bir hayrım varsa bana ondan çok daha hayırlısı verilecektir.
  Yok eğer bir hayrım yoksa üzerimdeki de benden çabucak soyulacaktır”
  - Sıla b. Züfer şöyle anlatıyor: Huzeyfe (r.a.) İbn Mes’ud’la beni kendisine kefen almamız için çarşıya gönderdi.
  Ona üçyüz dirheme Yemen mâmulü güzel bir renkli kumaş satın aldık.
  Döndüğümde “Bana kefenimi gösteriniz!” dedi. Aldığımız kumaşı kendisine gösterdiğimizde şöyle buyurdu: “Bu benim kefenim olamaz. Kefen olarak bana beyaz ve basit iki parça bez kafidir.
  Bunlarla birlikte kamis (gömlek) de istemiyorum. Çünkü ben bunlarla çok az bir zaman duracağım. Sonra bana ya daha hayırlısı ya da daha şerlisi giydirilecektir”.
  Bunun üzerine biz tekrar çarşıya gidip onun için beyaz yaz ve basit iki bez parçası satın aldık
  - Huzeyfe (r.a.) kendisine kefen olması için getirilen pahalı kumaşı gördüğünde şunları söyledi: “Siz bunu ne yapacaksınız.
  Eğer arkadaşınız (ben) sâlih bir kul ise Allah ona bundan çok daha hayırlısını verecektir. Yok eğer salih birisi değilse kıyamet gününe kadar kabrin iki tarafı arkadaşınızı bir top gibi birbirlerine atıp tutacaklardır” - Hz. Huzeyfe şöyle demiştir:
  “Eğer sâlih bir kul değilsem Allah Teâlâ kıyamet gününde bunu benim yüzüme çarpacaktır”
  alıntı...


  Paylaş
  Huzeyfe’nin (r.a) ın ölüm döşeğindeyken Ensar'a söyledikleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamberimiz, ashabım birer yıldız gibidir, hangi ashabımın peşinden gitseniz doğruyu bulursunuz demiştir. Bu olayda da ölüm döşeğinde olan huzeyfenin kefen konusundaki hassasiyeti ibretlik bir konu.