Kıssalar Dini Hikayeler Öyküler ve Hadislerden ve Sahabelerden Öyküler Forumundan Hz. Hamza'nın Müslüman Oluşu Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hz. Hamza'nın Müslüman Oluşu

  Reklam
  Peygamber Aleyhisselam,bir gün Safa Tepesinin bir yamacında oturmaktaydı.Ebu Cehil, bir kaç müşrikle birlikte yanına geldi. O'na hakaretler etti. İslâm dinini ayıpladı. Allah'ın Resulu'nu güya tahkir etti. Peygamber Aleyhisselam ona hiç cevap vermedi. Ebu Cehil bir süre daha konuştu ve sonra ,Kâbe nin yanında Kureyşliler'in toplandıkları yere doğru gidip oturdu.
  Evi,bunların yaşandığı yere yakın bir azatlı köle kadın;Ebu Cehil'in söylediklerini duymuştu.
  Az Bir zaman sonra,Peygamber Aleyhisselam'ın hem amcası,hem de sütkardeşi olan Hz.Hamza,omzunda yayı olduğu halde çıkageldi. Hamza avcı idi ve avlanmaktan dönüyordu.Ne vakit avdan dönse, Kâbe'yi tavaf etmeden ve Kureyşlilerin toplantı yerine uğramadan evine geçmezdi.O , Kureyş içinde en kahraman en yiğit olanlardan biriydi. Haksızlığa,adaletsizliğe hiç tahammül gösteremezdi.
  Safa'dan Kabe'ye doğru ilerlerken,azatlı köle kadın yoluna çıktı ve:
  --"Kardeşinin oğluna Ebu'l Hakem Amr b. Hişam'ın (Ebu Cehil) ettiğini duysaydın,sen hiç dayanamazdın. O'na orada oturup dururken geldi ve sövüp saydı.Hoşuna gitmeyecek şeyler söyledi.ve O'nu incitti. Muhammed ise ona hiçbirşey söylemedi." diye,olup biteni bir bir anlattı.

  Hz. Hamza,bu olanlara çok öfkelendi.Hızlıca Kâbe ye doğru yürüdü.Kureyşlilerin arasında oturmakta olan Ebu Cehil'i buldu,başucunda dikildi ve yayını kaldırıp kafasına vurdu.
  "Sen misin O'na sövüp sayan! İşte ben de O'nun dinindenim.O'nun söylediklerini kabul ediyorum! Gücün yetiyorsa O'na yaptıklarını bana da yap!" dedi.

  Orada bulunanlardan bazıları Hz.Hamza'ya:
  "Biz seni dininden dönmüş görüyoruz" dediler.,
  Hz. Hamza:
  "O'nun dininin hak olduğu bence belli olmuştur!" diye cevap verdi.

  " Beni kim O'ndan men edebilir? Ben Muhammed'in Allah'ın elçisi olduğuna şehadet ediyorum. O'nun söyledikleri hak ve gerçektir. VAllahi,ben O'ndan ayrılmam! Eğer sözünüzde samimi iseniz,haydi bana engel olun bakalım?" dedi.

  Hz. Hamza evine döndüğünde ise düşünmeye başladı. İçinden bir ses:
  "Sen Kureyş'in ulu kişilerinden biriyken,atalarının dinini bırakan birinin peşine takıldın" diyordu. İçi şüpheyle doldu. Bütün bir gece gözüne uyku girmedi.

  "Ey Allah'ım! Şu yaptığım iş doğru ise, onun doğruluğuna kalbimi inandır.Değilse, bu konuda benim için çıkar yolu kalbime ilham et!" diye dua etti.

  Ertesi günün sabahı,doğruca Peygamber Aleyhisselamın huzuruna gitti. O'ndan kendisi için bir çıkar yol söylemesini istedi. Bununüzerine Peygamber Aleyhisselam,Ona ahireti,Cenneti ve Cehennemi anlattı.Dinlediklerinden sonra Hz. Hamza'nın kalbi imanla doldu ve gerçekten Müslüman oldu.
  Onun müslüman olması,Peygamber Aleyhisselam'ı çok sevindirmişti. Hz. Hamzanın Müslümanlığından sonra Kureyş müşrikleri,Peygamber aleyhisselama artık eskisi gibi hakaret edememişler ve yapageldikleri zulumlerin bir kısmına hiç cesaretleri olmamıştır.  Paylaş
  Hz. Hamza'nın Müslüman Oluşu Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İslamiyet'in yayılmaya başladığı günlerde İslamiyet hızla yayılmış aynı zamanda müşriklerin de baskısı artmaktaydı. Bu baskılara karşı peygamber efnedimizi koruyacak tüm mekke'lilerin korktuğu kişi olan Hazreti Hamza'nın Müslüman oluşu ile gerçekleşecektir. 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Cok teşekkür ederim fakat daha kısa olmasini isterdim eğer daha kisa yazarsaniz bir sürü arkadaşıma tavsiye ederim fakat kisa olmadigi icin siz duzenleyene kadar etmeyecem 4. 4
  Kayıtsız Üye
  Çok beğendim. Boyle seylerin daha cok paylasilmasi lazimmm.
  Kilis aihlhz hamzanın müslüman oluşu,  hz hamzanın müslüman oluşu kısaca,  hz hamza ve hz ömerin müslüman oluşu kısaca,  hz hamza nasıl müslüman olmuştur kısaca,  hz ömerin müslüman oluşu kısa özet,  hz hamza nasıl müslüman oldu kısaca,  hz hamza ve hz ömerin müslüman oluşu