Dualar / Yakarışlar ve Hadislerde Dua Örnekleri Forumundan Gök Gürleyince; Rüzgar Esince; Bulut Çıkınca Okuncak Dualar Hadisler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gök Gürleyince; Rüzgar Esince; Bulut Çıkınca Okuncak Dualar Hadisler

  Reklam
  Hadis No : 1847
  Ravi: İbnu Ömer
  Tanım: Resulullah (sav) gök gürleyip, şimşek çakınca şu duayı okurdu: "Allah'ım bizi gadabınla öldürme, azabınla da helak etme, bu (azabı)ndan önce bize afiyet (içinde ölüm) ver."
  Kaynak: Tirmizi, Da'avat 51, (3446)


  Hadis No : 1848
  Ravi: Aişe
  Tanım: Resulullah (sav) ufuk-ı semada bir bulut belirtisi gördü mü işi terkeder, namazda idiyse kısa keser ve şu duayı okurdu: "Allah'ım, bunun şerrinden sana sığınırım." Yağmur başlarsa: "Allah'ım, bol yağmur, faydalı yağmur (ver)" derdi.
  Kaynak: Ebu Davud, Edeb, 113, (5099); İbnu Mace, Dua 21, (3889)


  Hadis No : 1849
  Ravi: Aişe
  Tanım: Resulullah (sav) rüzgar estiği zaman şu duayı okurdu: "Allah'ım, senden bunun hayrını ve bunda olan (menfaatların da) hayrını ve bunun gönderiliş maksadındaki hayrı da istiyorum. Bunun şerrinden, bunda olanın şerrinden, bununla gönderilen şeyin şerrinden de sana sığınıyorum."
  Kaynak: Buhari, Bed'ül-Halk 5, Tefsir, Ahkaf 2, Edeb, 68; Müslim, İstiska 14, (899); Tirmizi, Da'avat 50, (3


  Hadis No : 1850
  Ravi: Ubey İbnu Ka'b
  Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Rüzgara küfretmeyin. Hoşunuza gitmeyen bir rüzgar görünce: "Allah'ım, senden bunun hayrını taleb ediyorum" deyin."
  Kaynak: Tirmizi, Fiten 64, (2253)


  Paylaş
  Gök Gürleyince; Rüzgar Esince; Bulut Çıkınca Okuncak Dualar Hadisler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Doğadaki olaylar gerçekleştiği zaman o an kimin başına ne geleceği bilinmediğinden dua ederek her türlü kötülükten şerden Allah'a sığındığımızı dile getirerek yardım istemek gerekir.