Dualar / Yakarışlar ve Hadislerde Dua Örnekleri Forumundan Peygamberimiz (s.a.v) in Ebu Derda (r.a) ya öğrettiği bir dua Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Peygamberimiz (s.a.v) in Ebu Derda (r.a) ya öğrettiği bir dua

  Reklam
  Peygamberimiz (s.a.v) in Ebu Derda (r.a) ya öğrettiği bir dua


  Ebu Derdâ’ya ‘Evin yanıyor denildi. Gerçekten de Ebu Derdâ’nın mahallesi yanıyordu. Ebu Derd⠑Allah Teâlâ benim evimi yakmaz!’ dedi. Kendisine üç defa evinin yandığı söylendiği halde onun cevabı aynı oldu: ‘Allah benim evimi yakmaz!’ Sonra kendisine biri gelip dedi ki: ‘Ey Ebu Derdâ! Ateş senin evine yaklaşırken söndü’. Ebu Derd⠑Ben öyle olacağını biliyordum’ diye karşılık verdi. Cemâatten biri ‘Sen bunu nasıl biliyordun? Bu sözlerinin hangisinin daha acaip olduğunu anlayamıyoruz’.
  Bunun üzerine Ebu Derdâ şöyle dedi:
  “Hz. Peygamber şöyle demişti: ‘Kim bu kelimeleri gece veya gündüz söylerse ona hiçbir şey zarar vermez’. Ben de o kelimeleri söylemiştim”. O kelimeler şunlardır:
  Ey Allahım! Benim rabbim ancak sensin. Senden başka ilah yoktur. Ancak sana tevekkül ediyorum. Büyük arşın sahibi sensin. Günahtan dönüş ve ibadete yöneliş ancak azim ve yüce olan Allah’ın kuvveti iledir. Allah neyi dilerse o olmuştur. Neyi dilememişse o olmamıştır. Muhakkak Allah herşeye kâdirdir. Muhakkak Allah, ilmiyle herşeyi ihâta etmiştir ve herşeyi adet olarak tesbit buyurmuştur.
  Ey Allahım! Nefsimin şerrinden ve perçemi kudretinde bu-lunan her mahlûkun şerrinden sana sığınırım. Muhakkak rabbimin yolu dosdoğrudur!
  Taberânî, (Ebu Derdâ’dan zayıf bir senedle)
  alıntı  Paylaş
  Peygamberimiz (s.a.v) in Ebu Derda (r.a) ya öğrettiği bir dua Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İnsanların başına gelen olaylar sebepler çerçevesinde gerçekleşir. Allah bütün bunların habercisi ve tek bilen kişidir. Bu nedenle ona dayanmak ondan yardım dilemek gerekmektedir.ebu derda orguleri,  Ebu Derda ya peygamber efendimizin duası