Dualar / Yakarışlar ve Hadislerde Dua Örnekleri Forumundan Zemzem içerken okunacak dua Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Zemzem içerken okunacak dua

  Reklam
  Zemzem içerken okunacak duâ  Zemzem suyu ikrâm edildiğinde, güzel kokuda olduğu gibi geri çevirmemeli, almalıdır. içtikten sonra Resûlullah’ın yaptığı gibi: “Elhamdü lillâhillezî ce’alehü azben fürâten birahmetihî ve lem yec’alhü milhen ücâcen bizünûbî” duâsını okumalıdır.

  Duâda, rahmeti ile suyu tatlı yapıp günahların sebebi ile acı bir tuz hâline getirmeyen Allahü teâlâ’ya hamd olsun denilmektedir.

  Zemzem ne niyetle içilirse ona faydası olur. Bunun için, şifa için, sıkıntıdan kurtulmak için, son nefeste iman ile ölmek için... Onun için niye çok ihtiyacımız varsa ona niyyet edip içmeli. Birden fazla şeye de niyyet edilebilir.Zemzem içmeyi bir nimet bilmelidir.Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

  “Zemzem, doyurucu ve hastaya şifa vericidir.”

  “Zemzemi, belalardan korunmak niyeti ile içeni Allah korur.”

  Abdullah ibni Mübarek hazretleri, (Resûlullah “Zemzem, içildiği niyete göre faydalı olur” buyurduğu için, ben de kıyamette susuzluktan kurtulmak için zemzemi içiyorum) derdi.

  İbni Abbas hazretleri de, zemzem içerken, “Allahümme inni es’elüke ilmen nâfian, ve rızkan vâsi’an ve şifâen min külli dâin ve sekâm.Ya Rabbi, senden faydalı ilim, bol rızık ve her türlü hastalıktan şifa istiyorum” diye duâ ederdi.

  Paylaş
  Zemzem içerken okunacak dua Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Zemzem suyunun ortaya çıkışı hikmeti büyüktür. Faydaları nedeniyle hacılar zemzem suyundan içer ve sevdiklerine de getirirler. Zemzem suyunu içmeden dua etmek sünnettir.