Dualar / Yakarışlar ve Hadislerde Dua Örnekleri Forumundan Sabah Namazına Kalkmak İçin Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sabah Namazına Kalkmak İçin

  Reklam
  Ebû Hüreyre -radıyallahu anh-dan rivâyet olunduğuna göre Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:
  'Sizden herhangi biriniz uykuda iken şeytan ense kökünüze üç düğüm atar. Her bir düğümü bağladıkça: "Sen yat yat, daha gece uzundur" diyerek attığı düğümün üzerine eliyle vurur. Eğer bir kimse uykudan uyanır da Allah'ı zikreder, hatırlarsa bu düğümlerden biri çözülür, abdest alırsa biri daha çözülür, namaz kılarsa birisi daha çözülür ve zinde ve neş'eli olarak ve tertemiz bulunarak, sıklet ve tenbellik gibi şeylerden uzak olarak sabaha çıkmış olur. Böyle yapmayıp da güneş doğuncaya kadar gaflet üzere yatarsa vücûdu habîs ve tenbel olarak sabaha çıkmış olur.' (32)
  Abdullah bin Mes'ud -radıyallahu anh-dan gelen rivayette ise Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz'in huzurunda geceden uykuya dalarak tâ güneş doğuncaya kadar uyuyup sabah namazına kalkmayan kimse zikredilse:
  "O kimsenin kulağına şeytan işemişdir" buyururlardı." (33)
  Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem-Efendimiz:

  "Muhakkak sabah namazı ile güneş doğması arasında bulunan rızık taksimi zamanını uykuda geçirmek rızkın bir kısmına mani olur," buyurmuşlardır. (34)

  (32) Buharı, Teheccüd, 12 Müslim, Müsâfirîn, 207; Ebû Dâvud, Tatavvu', 18.
  (33)-Buharî, Teheccüd,13.
  (34) Ibn Hanbel, Müsned, 1/73.  Paylaş
  Sabah Namazına Kalkmak İçin Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  bu benim çok acı çektiğim bir konu saati kurup uyanamadığımda oluyor verdiğiniz bilgiler çok doğru İNŞALLAH dualarla erken yatmaya çalışarak üstüne olarak daha doğru sonradan vicdan azabı çekmeden tembellik gafletine uymadan uyanmaya çalışacağım ALLAH bu konularda herkesin yardımcısı olsun ALLAH bu konuyu açıkladığınız için razı olsun ALLAHA emanet olalım 3. 3
  çalar saati basucunuza degilde biraz uzaga koyun, böylece kapatmak için mecbur yatakdan kalkiliyor, bir de su hadisi serif aklinizdan çikarmayin "sabah namazin iki rekat sünneti , dünyada ki bütün güzelliklerden daha üstUndür", oyleyse sabah namazini hiç biseye degismeyelim.
  Bir de sunu anlatayim:
  Kari koca, sabah namazina kalkmamislar, yataklarinda konusuyorlar: "insallah cennetdede boyle beraber oluruz..." derken damdan vezir bu ikisinin arasina düsmüs, kari koca saskin sormus : damda ne yapiyordun, oda deveye hendek atlatiyordum demis. Kari koca daha da çok sasirmis, hiç damda deveye hendek atlatilirmi? Vezir çok güzel cevap vermis : siz sabah namazina kalkmadiginiz halde cennete gidiyonuzda ben deveye damda hendek atlatamammi? 4. 4
  ailede vardir mutlaka kilan esiniz kiziniz oglunuz vs.. nobetlese liste yapip sorumluluk verildigi takdirde de kalkmak kolay olur.. cunku bazen yorguluktan saatin sesini duymadigimiz oluyor cok nadirde olsa ..muminin onundeki taslari kaldirmak lazim 5. 5
  gercekten cok onemlı bır konu bende bazen sabah namazına kalkamıyorum saatı ayarlıyorum fakat bole kalkamıorum yataktan sabah uyandıgımda ysadıgım pısmanlık anlatılamaz o yusden hem cep elefonu hemde saatı ayarlıorum ıkısı bırden calınca ıyı oluyor ogleyı ıkındıyı aksamı yatısıyı zamanında kılıoruz ama sabahı kacırıyorum sabah namazı 5 vakıtın bı vakıtı degılmı dıe soluorum kendıme =)