Diğer Kategoriler ve Hadis Forumundan Yatsı namazının sünneti Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yatsı namazının sünneti

  Reklam
  YATSI NAMAZININ SÜNNETİ
  YATSI NAMAZININ FARZINDAN ÖNCE VE SONRA KILINAN SÜNNETLER
  Hadisler
  Bu konuyla ilgili olarak daha önce iki hadis geçti.
  Biri İbni Ömer’in “Ben Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ile birlikte yatsının farzından sonra iki rek`at namaz kıldım” dediğine dair (1100 numaralı) hadistir.
  İkincisi de Abdullah İbni Mugaffel’in Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem’den rivayet ettiği ve üç defa “Her ezan ve kamet arasında namaz vardır” buyurduğunu belirttiği (1101 numaralı) hadistir.
  Açıklamalar
  Yatsı namazının ilk sünnetiyle ilgili en kuvvetli rivayet, “Her ezan ve kamet arasında namaz vardır” hadisidir. Bu hadis, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in yatsı ezanı okunduktan sonra bir nâfile namaz kıldığını göstermektedir. Bu sünnet ile ilgili olarak fıkıh kitaplarında da bir rivayet ve fazla bilgi bulunmamaktadır (bk. Tecrid Tercemesi, IV, 160-161).
  Yatsının farzından sonra kılınan iki rek`at sünnete gelince, bu, Efendimiz’in hayatı boyunca devamlı olarak kıldığı bilinen on iki rek`at sünnetden biridir. Bazı rivayetlerde Efendimiz’in bu sünneti dört rek`at olarak kıldığı da belirtilmektedir.
  Riyazüs Salihin


  Paylaş
  Yatsı namazının sünneti Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Yatsı namazının sünneti bazı durumlarda terk edilebilmektedir.Fakat güzel olan kılmak ve sünneti yerine getirmektir.Yatsı namazının sünneti ve ikindi namazı sünnetinde ikinci rekatlarda salli ve barik duaları da okunmaktadır.